IMA NEVJEROJATNU MOĆ

Bogati trgovci vjerovali su da ova biljka donosi financijsko blagostanje: Simbol je neprekidnog protoka novca

 TOMMASO BARBANTI/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Ova biljka ima nevjerojatnu moć privlačenja novca i nije samo urbana legenda ili plod mašte. Ima neku vrstu čarobnog šarma kada je u pitanju materijalno blagostanje. U Maleziji je poznata pod nazivom biljka novca.

Prema legendi, zamija je bila tajno oružje bogatih trgovaca koji su je držali u svojim domovima kako bi osigurali stabilan protok novca. Vjeruje se da debeli, mesnati listovi privlače financijsku energiju, dok izduženi listovi simboliziraju rast i širenje bogatstva.

Prema feng shuiju, zamija aktivira polja sreće i novca u domu. Vjeruje se da će donijeti blagostanje vlasniku i zato se može vidjeti u mnogim domovima i uredima.

Zamioculcas zamiifolia je sukulentna biljka porijeklom iz Afrike. Pravi hit postala je krajem dvadesetog stoljeća, zahvaljujući nizozemskim uzgajivačima biljaka, koji su je počeli masovno prodavati. Istovremeno liči na paprat i na sukulent, i zbog interesantnog izgleda i lakog održavanja često se koristi za uređenje interijera te ju u svom domu imaju čak i mnogi neljubitelji sukulenata.

Radi se o biljci visine oko metar, koja tvori više izdanaka u obliku stabljika na kojima se nalaze parovi sjajnih, glatkih i čvrstih zelenih listova.

U zemlji se nalazi gomoljasti dio, tzv. rizom u kojem biljka skladišti rezerve vode.

Biljka cvjeta u razdoblju od sredine ljeta do rane jeseni neobičnim cvijetom (pomalo nalik na cvijet kale), a koji se nalazi pri dnu stabljika.

Važno je napomenuti da je Zamioculcas zamiifolia biljka koja može izazvati trovanje ako dođe do gutanja nekog dijela biljke!

Zamioculcas zamiifolia ne zahtijeva posebnu mješavinu zemlje kao ostali sukulenti, uspijeva i u supstratu s više humusa. Veličina posude se ne mijenja dok biljka u potpunosti ne napuni staru posudu rizomima, odnosno stabljikama.

Biljci za rast nije potrebno izrazito puno svjetlosti. Ako je na svjetlijem mjestu, listovi gube svoju tamno zelenu boju, ali to ne smeta razvoju biljke.

Minimalna temperatura koju ova biljka podnosi je 15 °C, a optimalna temperaturama od 18°-24 °C. Ako se nalazi na toplijem mjestu, može doći do većeg stvaranja novih izdanaka što zahtjeva povremeno orošavanje.

Nikako ju ne smijemo previše zalijevati jer od viška vode njen rizom lako trune i listovi žute. Nakon toga je potrebno prestati sa zalijevanjem barem na mjesec dana i ukloniti žute listove. Kod sobne temperature dovoljno je jedno obilno zalijevanje u mjesec dana, piše zrinjevac.hr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 04:45