TRIK O KOJEM SE PRIČA

Ako vaše sobne biljke umiru, ne brinite - kuhinjska spužvica ih može ‘oživjeti‘!

 /SHUTTERSTOCK

Znate one ljude koji u domu imaju puno sobnih biljaka koje su zelene, raskošne i zdrave? Pitate li se ikada kako to uspijevaju? Kako im nijedna ne uvene, ne propadne? Vrtlari često napominju kako je za rast i razvoj sobne biljke najvažnija količina vode s kojom ju zalijevate. No, teško je ‘pogoditi‘ pravu mjeru kojom trebate zaliti biljke, zar ne? Naime, tlo može biti suho na vrhu, no mokro na dnu posude. Isto tako, moguće je da određena posuda za biljke nema prigodnu drenažu. Ipak, nemojte odustati. Iskusni vrtlari otkrivaju da jedan dobar trik sa kuhinjskom spužvicom itekako pomaže ako primijetite da vaša biljka vene.

image

Ako želite izvesti ovaj trik sa spužvicom, pazite da ne nanesete dodatnu štetu svojoj biljci tijekom vađenja iz tegle

/SHUTTERSTOCK

- Truljenje korijena, jednostavno rečeno, događa se kada je biljka previše zalivena i njeno tlo postane natopljeno vodom. "To sprječava kisik da dopre do korijena i na kraju može uzrokovati truljenje korijena i druga oštećenja. Ovo je gljivični problem koji može ugroziti vaše biljke ako se ne liječi - ispričala je Lindsay Pangborn, stručnjakinja za vrtlarstvo za Bloomscape, a piše Best Life.

Alfrend Palomares s 1-800-Flowers.com kaže: "Ako novo ili staro lišće počne otpadati s biljke i zeleno je, smeđe ili žuto u boji, ili tlo počne mirisati po trulu, postoji velika vjerojatnost da biljka pio je previše vode."

image

Vrtlari često napominju kako je za rast i razvoj sobne biljke najvažnija količina vode s kojom ju zalijevate

FOLLOWTHEFLOW/GETTY IMAGES

Što napraviti?

Ako vaša voljena biljka pokazuje znakove truleži korijena, nije izgubljena svaka nada. Jednostavna kuhinjska spužva postavljena na dno tegle može pomoći u upijanju viška vlage. A budući da su spužve porozne, Palomares kaže da će "osigurati dodatni prostor za strujanje zraka kroz tlo."

Iako možete koristiti običnu spužvu iz trgovine, Palomares kaže da pripazite na njezinu veličinu u usporedbi s teglom u koju ćete je staviti.

- Ako je posuda prevelika, korijenje biljke može na kraju izrasti u i okolo spužva. Uvijek ih možete odrezati kako biste bili sigurni da su odgovarajuće veličine i oblika za vašu žardinjeru - ističe Palomares.

Gardening Know How preporučuje da koristite spužvu koja nije tretirana deterdžentom ili antibakterijskim spojevima.

Ako želite izvesti ovaj trik sa spužvicom, pazite da ne nanesete dodatnu štetu svojoj biljci tijekom vađenja iz tegle. Prema Huff Postu, trebate nježno izvaditi biljku iz lonca okrećući je na stranu. “Nježno je držite za stabljike ili lišće i lupkajte po dnu posude dok biljka ne isklizne”, kažu iz Huff Posta.

image

Većina sobnih biljaka dolazi s karticom za njegu, ali uvijek možete pitati osoblje u lokalnoj trgovini biljkama za savjet

/SHUTTERSTOCK

Zatim, kako bi se ublažili učinci truleži korijena, Pangborn preporučuje obrezivanje promijenjene dijela biljke ili trulog korijenja.

“Očistite škare dok radite svaki rez alkoholom kako biste spriječili širenje truleži. Također možete odrezati do jedne trećine lišća, tako da biljka može “posvetiti više energije popravljanju svog korijena”, savjetuje.

Bacite postojeću zemlju, očistite posudu i presadite biljku sa svježom zemljom. Također trebate se pobrinuti da vaša tegla ima rupe za drenažu.

“Biljkama u teglama najbolje je kad im je tlo zaliveno do kraja, a ja preporučujem da to radite polaganim zalijevanjem, dopuštajući da se upije u tlo dok slobodno ne iscuri iz drenažnog otvora. Višak vode koji se skupi u tanjuriću treba ukloniti. To će spriječiti da vaša biljka sjedi u vodi, što može dovesti do truljenja korijena”, kaže Pangborn.

Kao što je spomenuto, čak i spužva može zadržati dio tekućine, a tegle s drenažnim rupama mogu pomoći kod previše zalijevanja.

Zbog toga Pangborn kaže da je “važno znati da se više radi o učestalosti zalijevanja nego o količini vode.” Ona napominje da različite biljke imaju različite preferencije u učestalosti zalijevanja. “Neki, poput paprati ili maranta, vole da se njihov volumen tla osuši samo 25-50 posto između dva zalijevanja. Druge pak, poput kaktusa, monstera i dracena, više vole da im se volumen tla osuši 75-100 posto između zalijevanja”, napominje.

image

Čak i spužva može zadržati dio tekućine, a tegle s drenažnim rupama mogu pomoći kod previše zalijevanja.

/SHUTTERSTOCK

Većina sobnih biljaka dolazi s karticom za njegu, ali uvijek možete pitati osoblje u lokalnoj trgovini biljkama za savjet. Imajte na umu da koliko sunčeve svjetlosti biljka dobiva, koliko je vlažan ili suh vaš prostor i doba godine, sve to može utjecati na potrebe biljke za vodom.

Ako se jednostavno ne možete snaći u zalijevanju (ili ako imate posebno tvrdoglavu biljku), najbolje bi bilo da kupite mjerač vlage, koji Lauren Caputo, osnivačica i glavna kreativna direktorica PLNTD-a u Jersey Cityju, naziva “najsigurnijim načinom za pomoć vašoj rutini zalijevanja.”

“Mjerač vlage posebno je koristan s većim sobnim biljkama s dubokim posudama i teško je znati je li tlo još uvijek vlažno ili je zapravo potpuno osušeno. “Postavite uređaj u tlo, a on vam odmah kaže da je vaše tlo ‘suho, vlažno ili mokro’ “, kaže Caputo, a prenosi Best Life.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. listopad 2024 11:38