PREPORUKA NASE

Ako odjeću sušite u kući, nabavite ovu biljku: znanstvenici tvrde da uspješno uklanja plijesan, vlagu, toksine i prašinu iz doma

 /SHUTTERSTOCK

Ako ste, poput nas, ljubitelj biljaka i zelenila u kući, sljedeći tekst mogao bi vam biti vrlo koristan i zanimljiv. Znanstvenici iz NASA-e tvrde da su sobne biljke vrlo korisne za nas, te da su u stanju ukloniti toksine i do 90 posto iz prostora u kojem živimo, prenosi Mirror.

Biljke za koje se vjeruje da uspješno sprječavaju prašinu i stoga pomažu ljudima koji su na nju alergični su ove biljke:

1. Sve vrste bršljana učinkovite su u uklanjanju prašine iz zraka, a najpopularnija biljka za pročišćavanje zraka je engleski bršljan, prekrasna sobna biljka. Ne samo da izgleda sjajno, već pomaže u uklanjanju vlage iz zraka koja je glavni krivac za plijesan u kupaonici i spavaćoj sobi.

Inače, ideja da biljke mogu djelovati kao pročišćivači zraka u zatvorenim prostorima započela je 1989. godine kada su NASA-ini istraživači objavili studiju pod nazivom Interior Landscape Plants for Air Pollution Abatement, poznatu kao NASA-ina Studija o čistom zraku. U ovoj su studiji istraživači mjerili sposobnost određenih sobnih biljaka da reduciraju hlapljive organske spojeve (VOC), posebno benzen, formaldehid i trikloretilen (TCE). Otkrili su da su neke sobne biljke značajno učinkovite u tome – a među vodećima je bršljan. Studija NASA-e pokazala je da je bršljan najučinkovitija sobna biljka za čišćenje benzena iz zraka, uklanjajući 89,8% benzena tijekom 24 sata.

image

Sve vrste bršljana učinkovite su u uklanjanju prašine iz zraka, a najpopularnija biljka za pročišćavanje zraka je engleski bršljan, prekrasna sobna biljka.

/SHUTTERSTOCK

Plijesan može biti prilično neugodna. Bilo da se pojavljuje kao mala nejasna zelena izraslina koja vam daje do znanja da je vrijeme da bacite stari kruh ili kao crne mrlje oko cijevi u vašem podrumu, nitko zapravo ne želi vidjeti plijesan. U još jednom istraživanju utvrđeno je da bršljan može smanjiti čestice fekalnih tvari i plijesni. Ovi rezultati su vrlo ohrabrujući, no za nekoga tko pati od alergijskih reakcija na plijesan, ipak se preporuča da nabave kvalitetan pročiščavać zraka, a biljke koriste samo kao dodatak u kućanstvu.

Bršljan ima jednu od najvećih stopa transpiracije, što neizmjerno povećava razinu vlažnosti u maloj prostoriji. Također smanjuje ugljični monoksid iz zraka u zatvorenom prostoru. Možete ga uzgojiti u visećoj žardinjeri i poboljšati kvalitetu zraka koji udišete. Zahtijeva jako malo pažnje Bršljan po prirodi nije zahtjevan i može se prilagoditi svakom tipu tla. Također vrlo dobro podnosi uvjete slabog osvjetljenja, a možete ga i obrezati u željeni oblik kako bi se smjestio u koji god kutak vam odgovora, piše zastita-prirode.hr.

2. Mirni ljiljan

Mirni ljiljan još je jedna biljka koja pomaže u čišćenju zraka. Istaknuta na NASA-inom popisu 10 najboljih biljaka za pročišćavanje zraka, ova prirodna sobna biljka koja pročišćava zrak čini više od samog dodavanja kisika u vaš dom. Također pomaže u filtriranju i uklanjanju toksina. Mirni ljiljan odlična je biljka za spavaću sobu zbog svojih sposobnosti pročišćavanja zraka, što može dovesti do boljeg sna.

image

Mirni ljiljan odlična je biljka za spavaću sobu zbog svojih sposobnosti pročišćavanja zraka, što može dovesti do boljeg sna.

/SHUTTERSTOCK

Ljiljan preferira umjerenu klimu s vlažnim tlima i dobrim drenažom s tim da tlo ne bi trebalo biti previše vlažno. Godišnja količina padalina koja je potrebna biljci ovisi o vrsti i mjestu sadnje dok se ona optimalna kreće 700 - 1.000 mm. Najbolje uspijeva na sunčanim ili polusjenovitim mjestima s minimalno 6 sati dnevnog sunca, a zahtijeva dovoljno vlage i hranjivih tvari. Prekomjerno sunce može biti štetno za ljiljane, posebno ako su posađeni na južnoj strani kuće ili zida. Neki ljiljani preferiraju niža područja rasta dok se drugi mogu naći i na znatno većim nadmorskim visinama, prenosi Vrtlarica.

3. Biljka pauk je porijeklom iz južnog Pacifika i Južne Afrike i ima lišće koje podsjeća na velike vlati trave, što je čini nevjerojatno privlačnom. Ova sobna biljka vrlo je učinkovita u uklanjanju uobičajenih zagađivača zraka, a studije pokazuju da biljka može eliminirati oko 90 posto toksina u prostoriji u samo dva dana. Slično engleskom bršljanu, biljke pauci izvrsne su u pročišćavanju zraka i uklanjanju vlage. Ovo je posebno korisno tijekom zimskih mjeseci kada se rublje može sušiti u zatvorenom prostoru, povećavajući razinu vlage u zraku.

image

Biljka pauk je jedna od najraširenijih lisnatih sobnih biljaka, a popularnost duguje svojoj nezahtjevnost, skromnosti i lakoći razmnožavanja.

/SHUTTERSTOCK

Ovo je jedna od najraširenijih lisnatih sobnih biljaka, a popularnost duguje svojoj nezahtjevnost, skromnosti i lakoći razmnožavanja. Zbog svoje izdržljivosti preporučuje se početnicima koji se tek kreću baviti uzgajanjem sobnog bilja. Zovu je i zelenim ljiljanom.

Ni zimske temperature zelenom ljiljanu ne smetaju previše. Može preživjeti sve temperature iznad 7 stupnjeva. Treba ga držati na svjetlom mjestu, jer u suprotnom listovi blijede. Krajem zime biljku je dobro presaditi u svježi supstrat bogat mineralnim tvarima. Ima jake korijene koji ispune cijelu posudu u kojoj se nalaze pa korijenju treba napraviti mjesta u novoj tegli. Ako se zimi nalazi u negrijanoj prostoriji, što je moguće jer preživljava temperature iznad 7 stupnjeva, treba ju zalijevati vrlo malo. Ako se prostorija grije onda naravno češće, prenosi svogabiljagospodar.hr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:06