U SAD se radi na zakonu koji će zahtijevati da nova vozila uključuju kontroverznu sigurnosnu značajku - senzore daha ili dodira koji mogu otkriti je li vozač pod utjecajem alkohola o čemu smo već više puta pisali.
Sada se stvari aktualiziraju i nova tehnologija bi, s namjerom da ceste učine sigurnijima, vozilo trebala učinila neupravljivim ako se otkrije razina alkohola u krvi iznad 0,08 posto. Razvoj je već u tijeku.
Prema podacima Nacionalne uprave za sigurnost u prometu na autocestama SAD-a, više od 10.000 osoba poginulo je u nesrećama u kojima je sudjelovao alkoholiziran vozač u 2019. godini.
To čini gotovo 30 posto svih smrtnih slučajeva u prometu. Grupa proizvođača automobila svoje partnerstvo naziva programom "Driver Alcohol Detection System for Safety" i radi na brojnim mogućim rješenjima, uključujući senzore daha i dodira koji koriste infracrveno svjetlo.
To bi sigurno umanjilo broj incidenata vožnje u pijanom stanju, nesreća i uhićenja diljem SAD-a. Ove godine, tvrtka za sigurnosnu tehnologiju za kamione Schneider, planira provesti ispitivanje trenutnog DADSS sustava za detekciju alkohola u vozilu. "Nova tehnologija bi pasivno pratila ponašanje vozača motornog vozila kako bi se točno utvrdilo može li taj vozač upravljati vozilom". Senzori dodira zasigurno bi mnogima bili manje nametljivi u usporedbi s alkotestom.
Tehnologija bi mogla biti potrebna u svakom novom automobilu počevši od 2026. godine i samo je jedna od mnogih novih tehnologija koje NHTSA razmatra za buduće mandate. Druga je inteligentna pomoć pri brzini koja zvuči znatno više nametljivom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....