SVJETSKA PREMIJERA

Imamo novog kralja: Brutalni W1 je najbrži i najsnažniji cestovni McLaren u povijesti

Zahvaljujući usredotočenosti na to da automobil bude što lakši, W1 također ima najbolji omjer snage i težine u klasi od 899 KS/toni

McLaren W1

 McLaren Press

Novi W1, slijedi tradiciju modela F1 i P1 koji su u svoje vrijeme bili među najposebnijim hiperautomobilima na tržištu, ako ne i najposebniji. Sličnu poziciju danas zauzima novi W1, on je vrh ponude McLarena i jedan od najboljih hiperautomobila na svijetu koji postavlja nove standarde za konkurenciju.

image

McLaren W1

McLaren Press

Sirove brojke potvrđuju da je McLaren W1 nešto posebno. S hibridnim V8 pogonskim sklopom, W1 razvija ukupnu snagu od 1275 KS i okretni moment od 1340 Nm, što ga čini najsnažnijim automobilom koji je tvrtka ikada proizvela.

Zahvaljujući usredotočenosti na to da automobil bude što lakši, W1 također ima najbolji omjer snage i težine u klasi od 899 KS/toni. Zapravo, sa svojih 1399 kg je samo malo teži od P1 kojeg nasljeđuje. Kako bi zadržao što manju masu, McLaren je odustao od ideje da prijeđe na pogon na sve kotače i umjesto toga je nastavio s koncepcijom stražnjeg pogona.

image

McLaren W1

McLaren Press

Osim što je najsnažniji, ovo je i najbrži cestovni McLaren ikada. Ubrzanje do 100 km/h za 2,7 sekundi u vrijeme sve više električnih supersportskih automobila poput nevere, možda nije toliko impresivno, no svakako jest činjenica da W1 može ubrzati do 200 km/h za 5,8 sekundi i do 300 km/h za 12,8 sekundi. Najveća brzina ograničena je na 350 km/h. A potvrda da W1 nije brz samo pravocrtno, je podatak da je tri sekunde po krugu brži na stazi Nardo od modela Senna koji je namijenjen samo za trkaću stazu.

image

McLaren W1

McLaren Press

Najveću ulogu u pogonu W1 igra motor s unutarnjim izgaranjem. Potpuno novi V8 zapremine četiri litre razvija 929 KS. Ima dva turbo punjača, kut između cilindara od 90 stupnjeva i vrti se do čak 9200 okretaja u minuti. Velik dio motora je izrađen od aluminija, a gorivo se ubrizgava u cilindre pri talku od 350 bara.

image

McLaren W1

McLaren Press

Ostatak pogona jednako je važan. Električni dio koristi tehnologiju posuđenu iz IndyCara i Formule 1 i razvija dodatnih 346 KS. Električni motor napaja baterija od samo 1,384 kWh kapaciteta što je dovoljno za samo 2,6 km vožnje na struju. No smisao električnog dijela pogona ionako nije čista električna vožnja već dodatna snaga i ušteda goriva, odnosno manje emisije. Baterija i električni motor također se koriste za vožnju unatrag i pokretanje automobila nakon duljeg razdoblja mirovanja i povezani su s mjenjačem s osam stupnjeva prijenosa.

image

McLaren W1

McLaren Press

Dizajn je u potpunosti podređen aerodinamici s brojnim spojlerima, letvicama i škrgama te je sve inspirirano McLarenovim trkaćim automobilima. Tu je i aktivni aerodinamički sustav automobila zbog kojeg McLaren tvrdi da je ovo prvi put da zapravo možete imati dva automobila u jednom. Automobil može "promijeniti oblik" kada je u pitanju vožnja na stazi, s aktivnim prednjim i stražnjim krilima koja se aktiviraju kada se stavi u trkaći način. Stražnji dio ima "Active Long Tail" stražnje krilo koje proširuje radno područje difuzora i djeluje kao zračna kočnica i DRS krilo.

image

McLaren W1

McLaren Press

U trkaćem načinu rada W1 se spušta za 3,7 cm sprijeda i 1,7 cm straga, i tada je sa svojim aktivnim spojlerima i aktivnom kontrolom ovjesa, sposoban je generirati do 350 kg potisne sile sprijeda i 650 kg straga, odnosno ukupnu potisnu silu do 1000 kg u brzim zavojima. Prednji ovjes dizajniran je tako da ne ometa aerodinamički oblik karoserije, s nižim poprečnim polugama zahvaljujući potisnim polugama i unutarnjim amortizerima.

image

McLaren W1

McLaren Press

U unutrašnjosti sjedala ostaju fiksirana na svom mjestu, a umjesto njih se mogu namještati papučice, upravljač i druge kontrole. No kokpit nudi sve ono što moderni vozači očekuju od ovakvog automobila, uključujući i određenu dozu luksuza. Ispred vozača su veliki digitalni instrumenti, a na sredini je uspravan dodirni zaslon na kojoj je većina kontrola, uključujući i klimu.

image

McLaren W1

McLaren Press

Cijena novog McLarena W1 u Europi iznosi oko 1,9 milijuna eura bez poreza, no svih 399 primjeraka je već rasprodano. Vlasnici uz auto dobivaju i četverogodišnje jamstvo bez ograničenja kilometraže i jamstvo na bateriju od šest godina ili 80.000 kilometara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 23:34