Hrvatski autoklub i partneri u novom izdanju testa dječjih autosjedalica ovoga su puta strogim procedurama podvrgnuli čak 30 različitih proizvoda, koje su analizirali u četiri glavne kategorije: sigurnost (frontalni i bočni sudari), jednostavnost uporabe (čišćenje i završna obrada), ergonomija i štetni sastojci.
Ukupan dojam nakon testa je vrlo pozitivan, jer njih čak 28 nadmašuju propisanu zakonsku regulativu (21 dobra i sedam zadovoljavajućih), dok su samo dvije loše. Zanimljivo da maksimalnu ocjenu vrlo dobar i ocjenu jedva zadovoljavajući ponovno nije dobio ni jedan proizvod, baš kao u nekoliko posljednjih testova.
Dvije najlošije autosjedalice dolaze od istog proizvođača (Maxi-Cosi Pebble 360 Pro i Maxi-Cosi Pebble 360 Pro + FamilyFix 360 Pro) te su obje pale na ispitu zbog prekomjerne količine štetnih tvari.
Iako su navedeni modeli sigurni, materijali za navlake kontaminirani su zagađivačem naftalinom za koji se sumnja da je kancerogen te se zbog toga ne preporučuju (oba su namijenjena djeci do 18 mjeseci), navodi HAK.
No, prijeđimo na one – najkvalitetnije!
Na vrhu ovog redoslijeda, s najboljim prosjekom ocjena (oba 1.7), našli su se Besafe iZi Go Modular X2 i-Size + iZi Modular i-Size Base (za bebe) i Cybex Cloud T + Base T (za djecu do 18 mjeseci), iza kojih slijedi dvojac Chicco Kory Plus Air i-Size + Full 360 i-Size Base i Cosatto Acorn i-Size + Acorn i-Size Base (oba 1.9).
Za malo veću djecu, do četiri godine te visine između 61 i 105 centimetara, najdojmljivijim se pokazao model Joie i-Spin 360 E, koji je dobio ukupnu ocjenu 2.0. Ova se autosjedalica posebno istaknula na području sigurnosti, gdje je zaslužila maksimalnu ocjenu vrlo dobar, između ostaloga i zato što se djeca mogu osigurati suprotno od smjera vožnje, pa nudi vrlo dobru zaštitu u slučaju frontalnog sudara.
Najveći nedostatak joj je što je vrlo teška. Stoga, ako imate više vozila u obitelji i često je morate premještati iz jednog u drugo, računajte da će trebati i nešto sirove snage.
Cybex Solution T i-Fix bio je pobjednik testa za pomoćne sjedalice s naslonom za veću djecu u dobi od oko četiri godine i više te visinu od 100 do 150 centimetara. I ovaj model je zaslužio respektabilnu ukupnu ocjenu 2.0, između ostaloga i zato što ima mogućnost pričvršćivanja na Isofix nosač, čime se povećava bočna stabilnost i sprečava prevrtanje sjedala u zavojima.
Navedena autosjedalica vrlo je jednostavna za korištenje, sigurnosni pojas automobila radi optimalno, podstava je udobna, a rizik od ozljeda pri prednjem i bočnom sudaru je nizak do vrlo nizak. Jedini mali nedostatak je povećana potreba za prostorom, jer fleksibilni oslonci za ramena ograničavaju prostor za susjedno sjedalo.
Inače, dječje autosjedalice s Isofixom obično nude najbolju sigurnost i najjednostavniju uporabu - piše HAK.
Zato su gotovo svi novi modeli, odobreni prema novom standardu UN ECE Reg. 129, opremljeni spomenutim priključkom. Naglasimo da se ovaj novi standard odobrenja temelji na veličini djeteta, dok stari standard UN Reg. 44 još dijeli dječje sjedalice u jasno definirane težine.
Proizvodi s ovim standardom homologacije više se neće smjeti prodavati kao novi, i to konkretno od sredine sljedeće godine (kolovoz 2024.), no prodaja postojećih modela sa zaliha bit će moguća.
Zabrana korištenje dječjih autosjedalica s odobrenjem UN Reg. 44 se ne planira, a to znači da će se postojeći proizvodi moći nastaviti koristiti bez ikakvih ograničenja. U vremenima kad svaki novi trošak izaziva sve veću rupu u novčaniku, ovo je svakako ugodna vijest.
I na kraju nekoliko korisnih savjeta:
Prije svega, roditelji bi svakako trebali povesti i dijete sa sobom u vozilu u specijaliziranu trgovinu kako bi na licu mjesta obavili praktičnu provjeru prije kupnje. Odabrani proizvod morao bi biti što čvršći i stabilniji kad se postavi u vozilo.
Posebno pripazite na Isofix bazu, jer svaki model istog proizvođača automatski ne odgovara svakoj dječjoj autosjedalici. Stoga, kad se odlučite za željeni model, svakako provjerite je li sjedalo kompatibilno s bazom i čini li zajedno dio modularnog sustava.
Također, ne podcjenjujte težinu dječje autosjedalice, pogotovo ako često mijenjate vozila. Dvodijelni modeli (školjka sjedala plus Isofix stanica) često su nešto lakši za postavljanje od jednodijelnih modela zbog njihove manje težine i manjih dimenzija. Ne zaboravite da sve više funkcija i korisnih opcija postavki može dovesti do povećanog rizika od neispravne funkcije.
Redovito podešavajte pojaseve i naslon za leđa kako djeca rastu, nemojte prerano prelaziti na sljedeću veću autosjedalicu. Prilikom kopčanja zategnite naramenice i pojaseve vozila, izvucite debele jakne ispod trbušnog pojasa i otvorite patentni zatvarač. U idealnom slučaju, najbolje je potpuno skinuti odjeću tijekom vožnje jer će se dijete tako osjećati udobnije, a ujedno će biti i sigurnije.
Rezultati ovoga testa, kao i oni iz prethodnih godina, definitivno pomažu, ali nisu jedino mjerilo niti ih se trebate slijepo držati. Sigurno će puno toga ovisiti o vašem vozilu, kao i o nekim navikama vašeg djeteta.
Naravno, tijekom izbora bacit ćete oko i na cijenu proizvoda, no nikad nemojte zaboraviti da sigurnost vašeg djeteta nema cijenu. Što opet ne znači da će najskuplja autosjedalica automatski biti i najbolja.