Carlos Ghosn, bivši direktor Nissana koji je funkciju obnašao godinama prije nego što je izbjegao uhićenje, tuži svog bivšeg poslodavca za milijardu dolara.
Ghosn je 2018. optužen za financijske malverzacije u Japanu i držan je u kućnom pritvoru, ali je sljedeće godine pobjegao u Libanon, tvrdeći da su optužbe protiv njega bile dio plana šefova Nissana da zaustave Ghosnovo spajanje s Renaultom.
Za nekadašnjim zlatnim dečkom automobilske industrije još uvijek se traga zbog kaznenih prijava u Japanu, gdje je Nissan također pokrenuo građansku parnicu tražeći odštetu. Ali ovog je ljeta na libanonskom sudu Ghosn bio taj koji je optuživao i tražio odštetu.
Prema Auto Newsu, Ghosn je podnio tužbu Kasacijskom sudu u Libanonu u svibnju ove godine kojom optužuje Nissan, još dvije tvrtke i 12 pojedinaca za klevetu, lažiranje dokaza i druge zločine. 69-godišnjak želi 588 milijuna dolara izgubljene naknade i troškova, plus 500 milijuna dolara kaznenih mjera.
"Ozbiljne i osjetljive optužbe, iznesene protiv Ghosna, godinama će ostati u glavama ljudi", rekao je Ghosnov pravni tim u tužbi. “On će patiti od njih do kraja života, budući da imaju uporne i dugotrajne posljedice, čak i ako se temelje na pukoj sumnji”, nastavlja se.
Ghosn nije napustio svoju domovinu Libanon otkako je tamo pobjegao iz Japana. Pobjegao je spektakularno: kad se glazbeni sastav pakirao za odlazak iz Japana s nastupa, bivši šef Nissana sakrio se u jedan od većih kofera dizajniranih za držanje glazbenih instrumenata.
Ghosn je odveden u malu mjesnu zračnu luku gdje se ukrcao na privatni zrakoplov za Istanbul u Turskoj, prije nego što je prešao na drugi zrakoplov koji ga je odvezao u Libanon. Libanon neće izručiti Ghosna, pa je izbjegao zatvorsku kaznu, ali nisu svi uključeni bili te sreće. Otac i sin Michael i Peter Taylor osuđeni su na 24 i 20 mjeseci u Japanu jer su pomogli Ghosnu u bijegu nakon izručenja iz SAD-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....