IZBJEGAVANJE KAZNI

Europski pucanj u vlastitu nogu: Proizvođači se udružuju u ‘Super grupu‘ i plaćaju milijarde Tesli i Kinezima

Udruživanje u grupe ne znači da se tvrtke spajaju u jednu već proizvođači automobila kupuju kredite za emisiju od drugih marki

Tesla, ilustracija

 AFP

Grupa nekih od najvećih svjetskih proizvođača automobila želi ove godine "udružiti svoje CO2 emisije" u Europskoj uniji s Teslom kako bi izbjegli goleme kazne EU.

Ove će godine ukupne emisije svih novih prodanih automobila morati pasti s prosječnih 106,6 grama CO2 po prijeđenom kilometru na 93,6 grama, a većina proizvođača je vrlo daleko od tog cilja. Za svaki gram viška po prodanom autu proizvođači bi trebali platiti 95 eura, što u kombinaciji s milijunima prodanih auta znači ogromne kazne.

Prema dokumentima koje je objavila Europska komisija, Toyota, Ford, Mazda, Stellantis, Subaru i Leapmotor namjeravaju s Teslom stvoriti ‘Super grupu‘. Ove marke zajedno čine 33 posto ukupnog tržišta vozila i 30 posto udjela u ukupnom tržištu električnih automobila u Europi.

Uzimajući u obzir prodaju u 2024., Tesla bi značajno smanjila prekomjerne prosječne emisije za proizvođače automobila unutar ove grupe, dovodeći ih na samo oko 4 grama od cilja. Ideja je za prekomjerne emisije grupe platiti Tesli i tako potpuno izbjeći kazne EU.

image

Toyota bz4x

CROPIX

Ipak, udruživanje s Teslom ne znači da bi ova grupa sigurno izbjegla kazne. Problem je prodaja električnih vozila. Tesla je 2024. prodala manje vozila u EU nego 2023., a nastavak tog trenda bi povećao ukupne emisije CO2 cijele grupe. Analitičari se također pribojavaju da bi ovakav razvoj događaja mogao usporiti planove za razvoj i predstavljanje novih električnih vozila marki Toyota, Subaru i Mazda.

Ovo nisu jedine automobilske tvrtke koje su iz ovog razloga stvorile grupu. Emisije Mercedes-Benza bile su 17,3 g iznad cilja u 2024. i prijetile su im kazne od milijardu eura. Zbog toga su se za 2025. Mercedes i Smart udružili s Volvom i Polestarom koji su djelomičnom vlasništvu kineskih tvrtki. Ove četiri tvrtke imaju 8 posto udjela na tržištu i 20 posto udjela na tržištu električnih vozila.

image

VW, ilustracija

AFP

Nekoliko najvećih svjetskih proizvođača automobila još nije objavilo slične planove za 2025., unatoč tome što je svaki od njih trenutačno iznad traženih ciljeva za ovu godinu. Među njima su divovi poput VW-a, Honde, Hyundaija, Kie, BMW-a, SAIC-a, Suzukija i Renault Nissan Mitsubishi alijanse.

Udruživanje u grupe ne znači da se tvrtke spajaju u jednu već proizvođači automobila kupuju kredite za emisiju od drugih marki kako bi smanjili prosjek svoje flote.

Tesla, kao tvrtka koja proizvodi samo električne automobile pritom najviše zarađuje. Prema Reutersu, gotovo 3 posto Teslinog prihoda od 72 milijarde dolara u prvih devet mjeseci 2024. godine dolazi od prodaje CO2 kredita.

Analitičari UBS-a procjenjuju da bi Teslina kompenzacija ove godine mogla premašiti milijardu eura samo u Europi ako unovči svoj cjelokupni višak kredita za emisije, izvijestio je Bloomberg .

image

Električni auto, ilustracija

Nyobolt Press

Bivši predsjednik Europskog udruženja proizvođača automobila i sadašnji izvršni direktor Renaulta Luca De Meo ranije je rekao da europske automobilske marke čekaju ukupne kazne do 15 milijardi eura ako ne ispune ciljeve za 2025. godinu, no sada bi se velik dio tog novca, umjesto u blagajnu EU, mogao sliti na račune Tesle i kineskih tvrtki.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 13:54