Transformers: Fall of Cybertron

Artiljerija jednako uspješno gađa zračne..

Transformersi su bili popularni otkako su se pojavili kao igračke, odnosno u obliku crtića, a u novije vrijeme i filma. Modeli likova u zadnje dvije igre su (kao i priča) bazirani najvećim dijelom na animiranim predlošcima. Nakon kritičkog i financijskog uspjeha originala, nastavak je bio neminovan. Ovaj puta Cybertron pada, a vi naizmjenično preuzimate uloge raznih Autobota i Desepticona u pokušajima da spase sebe i svoje i svoju frakciju.

Robot protiv robota

Priča igre se više-manje nastavlja na onu iz originala. Rat bijesni, a obje strane su izjednačene na bojnom polju. Planeta je pretrpjela toliko štete da neće još dugo moći podržavati život. u zadnjem pokušaju da spasi svoju rasu, Optimus gradi arku koju će napuniti sa što više Autobota može i potražiti novi dom za svoje suborce. Naravno Megatron to sve želi upropastiti sa svojim Desepticonima.

Kao što ste imali prilike iskusiti u prvom dijelu, tako ćete i ovdje imati priliku kontrolirati mnoštvo raznih transformersa. Svaki od njih je različit od drugog po svojoj veličini, brzini i snazi. Naravno, oni manji će biti agilniji, ali zato neće moći primiti toliko štete koliko mogu “tenkovi” poput Optimusa. Ono što je novo je to da svaki lik ima svoju posebnu sposobnost koja ga dodatno odvaja od svih ostalih. Te sposobnosti će varirati od mogućnosti privremene nevidljivosti i execution, odnosno stealth killova do prizivanja paljbe artiljerije gdje vi označite laserom gdje želite paljbu, a onda samo gledate predivne eksplozije. Borba izbliza je donekle evoluirala također jer sada imate posebno obični melee napad, a posebno melee napad sa zaletom koji je puno učinkovitiji. Vatrena oružja su ista za sve, bez obzira na “konstituciju” – imate primarno i sekundarno, odnosno teško oružje. Nekoliko modela je osnovno i možete ih mijenjati na posebnim automatima dok igrate, neka su pak specifična za određene dijelove nivoa, dok opet postoje i ona koja možete otključati (pronalaženjem nacrta), nakon čega ona postaju dio stalnog arsenala. Sva je stalna oružja također moguće nadograditi u nekoliko aspekata.

Ono što nas se posebno dojmilo je živost cjelokupnog Cybertrona. Imat ćete osjećaj da rat stvarno bijesni jer ćete se konstantno boriti zajedno sa A.I. suborcima protiv velikog broja neprijatelja. Svojim suborcima ne možete upravljati tako da je kaos rata vrlo dobro prikazan. Moći ćete ih koristiti kao sredstvo odvraćanja pozornosti od vas, gdje će vam se onda pružiti vrlo dobra prilika za napad s boka. Igra sama po sebi nije pretjerano teška ukoliko ste donekle oprezni, no ponekad će vas “povući” sam osjećaj da krenete sami protiv svih bez obzira na zdrav razum. Ono što će vas također tjerati da konstantno idete naprijed je činjenica da će se neprijatelji ponovno stvarati sve dok ne prijeđete određeni dio mape. To znači da ako se sakrijete iza nekog zaklona i skidate ih snajperom kako dolaze, moći ćete to raditi u nedogled tako da ćete morati biti i taktični. Doslovni sustav zaklona ne postoji, već možete stati iza neke prepreke koja će onda služiti kao svojevrsni zaklon. Zanimljivo je da možete oružje prebacivati iz jedne ruke u drugu što olakšava uporabu zaklona. Sami neprijatelji nisu nešto pretjerano pametni, ali su zato poprilično raznovrsni tako da ćete taktike (i oružja) morati konstantno prilagođavati onome što vas u tom trenutku napada.

Predivni kaos

Kao što smo već napomenuli, broj zbivanja na ekranu je stvarno enorman i zbog toga se u nekoliko situacija dogodilo da je pao frame rate, no ništa što bi pretjerano zasmetalo igranju. Općenito poboljšanje u grafici je očigledno u odnosu na original te nemamo nekih većih zamjerki ni na tehničku dorađenost, ni na artistički dizajn. Glasove Optimusa i Megatrona ćete prepoznati na prvi mah, a glasovi ostalih likova ne zaostaju ni malo, isto kao ni zvučni efekti u borbi. Posao je odrađen odlično tako da će vam biti užitak slušati iste one razgovore koje ste stalno slušali na TV ekranima dok ste bili mlađi.

Za nostalgičare i one koji to nisu

Fall of Cybetron odiše onom atmosferom koju je imao crtić sa kraja 80-ih, odnosno početka 90-ih te će zbog toga svakako privući one malo starije koji pate za malo nostalgičnog prisjećanja. Ono što ovu igru zapravo čini dobrom je to da je ona dovoljno zabavna i kvalitetna da će ju igrati i oni koji nemaju baš previše afiniteta prema transformirajućim robotima. Ovo je svakako akcijska avantura koju biste isprobati svi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 13:59