OLUJNI KORPUS

Prerušeni su u Jakute i Burjate, na front odlaze u civilnim vozilima, a sada su identificirani: ‘To nisu obični vojnici...‘

Ta grupa vojnika bit će prva raspoređena strana vojska u ovom ratu još otkako je u veljači 2022. ruski predsjednik pokrenuo rat u Ukrajini

Vojnici Sjeverne Koreje na trening kampu u Rusiji

 Epn/newscom/newscom/profimedia/Epn/newscom/newscom/profimedia

Stotine sjevernokorejskih vojnika snimljeni su u vojnima bazama na ruskom Dalekom istoku gdje se pripremaju za sudjelovanje u ratu protiv Ukrajine kako već tjednima tvrde ukrajinski, južnokorejski, ali i zapadni mediji.

Vojnici Kim Jong Una prerušeni su u Burjate i Jakute, a na front ih se šalje u civilnim autima. Radi se o manjinskim narodima iz Sibira, koji su, uzgred budi rečeno, u Putinov rat poslali puno veći udio vojnika nego im je udio u stanovništvu. Sjevernokorejci trebali bi biti dio snaga koje će se boriti u regiji Kursk u Rusiji koja je djelomično okupirana od strane Ukrajine još od kolovoza, tvrde južnokorejski izvori bliski tajnoj službi, piše Financial Times.

image

Kim Jong Un

Str/Afp

Ta grupa vojnika bit će prva raspoređena strana vojska u ovom ratu još otkako je u veljači 2022. ruski predsjednik pokrenuo rat u Ukrajini, ali pomoć od Sjeverne Koreje dolazila je i ranije i to u vidu oružja, kao odgovor na zapadnu podršku Ukrajinu.

Snage koje na bojište stižu iz Sjeverne Koreje vjerojatno su premalene da preokrenu stanje na terenu u Kursku jer bi Rusija trebala udvostručiti kontigent kako bi potisnula Ukrajince, a za to bi trebali provesti novi val mobilizacije što Putin za sada odbija, tvrde dobro upućeni analitičari.

No, vojnici koji stižu kako bi Rusiji pomogli nadoknaditi brojnost mogli bi Ukrajini uzrokovati više problema, tvrdi Jack Watling, viši znanstveni suradnik za kopneno ratovanje na Institutu Royal United Services.

- Možda imaju prilično dobru koheziju i visok moral. Također, možda mogu djelovati u razmjerima u kojima Rusi ne mogu. Letvica je vrlo nisko postavljena, Rusi ne izgledaju dobro na tom dijelu bojišta, kazao je Watling.

‘Olujni korpus‘

Vojnici koje Kim šalje u Rusiju dio su 11. armije Sjeverne Koreje, elitne jedinice poznate kao ‘Olujni korpus‘, govore izvori iz južnokorejske službe.

- Ovo nisu obični vojnici koji nisu prošli borbenu obuku, rekao je Go Myong-hyun, viši suradnik južnokorejskog Državnog instituta za strategiju nacionalne sigurnosti u Seulu. ‘Ovo je dobro opremljeno, visoko obučeno mobilno lako pješaštvo‘.

Pojačanje iz Sjeverne Koreje stiže baš kada su Rusi malo uspjeli potisnuti ukrajinsku vojsku u Kursku, smanjujući okupirani teritorij s 1000 kvadratnih kilometara koliko je bilo u kolovozu na 700 kvadratnih kilometara koliko je sada nakon uspješno izvedenih akcija.

- Svaki položaj u Kursku može promijeniti vlasnika i nekoliko puta dnevno, govori Serhij Kuzan, direktor Ukrajinskog centra za sigurnost i suradnju u Kijevu.

- Imamo značajne gubitke...Također imamo stalnu rotaciju i popunu, a s obzirom na to da se ovo događa, možemo ocijeniti da su borbe prilično intenzivne, rekao je Kuzan, koji je nedavno posjetio ukrajinske pozadinske položaje nadzirući operaciju iz Sumija, odmah s druge strane granice.

Raspoređivanje sjevernokorejskih vojnika učvršćuje veze između Moskve i Pjongjanga koje su posebno čvrste od početka ruske agresije na Ukrajinu.

U lipnju su dva čelnika potpisala sporazum kojim se obećava trenutna vojna i druga pomoć u slučaju izbijanja rata, a čini se da je Putin taj sporazum već odlučio iskoristiti.

Izvori tvrde da je Kim od samog početka želio rasporediti trupe u Ukrajinu jer smatra da bi mu to dalo moć nad Putinom, a možda i omogućilo pristup ruskim vojnim tehnologijama koje bi mu pomogle u jačanju njegove vojske i naoružanja.

image

Kim Jong Un s vojnicima

Kns/Afp

Hrana, gorivo i novac za nagradu

Moskva će Kima zauzvrat nagraditi financijama, hranom i gorivom i tako dodatno produbiti svoje partnerstvo, govori Alexander Gabuev, direktor Carnegie Russia Euroazijskog centra u Berlinu.

No, istovremeno, ta bi prijetnja mogla potaknuti Južnu Koreju da poveća potporu Ukrajini u znak odmazde. Dugo su se opirali molbama Zapada da Ukrajini isporuče oružje zbog straha da bi Rusija mogla Pjongjangu dati naprednu tehnologiju, ali s obzirom da su prvi potez povukli njihovi sjeverni susjedi, sada svijet očekuje uključivanje Južne Koreje.

Dužnosnik južnokorejske vlade najavio da će Seul razmotriri slanje obrambenog oružja Kijevu, a ‘prekorače li se prag, moglo bi doći i do slanja napadačkog oružja.

Uz topničke granate od 105 i 155 mm, to bi moglo značiti da će Kijev također dobiti zalihe iz ogromnog južnokorejskog arsenala haubica i proturaketnih sustava, između ostalog vojnog hardvera.

Južna Koreja bi također vjerojatno istovremeno pojačala tajnu diplomaciju s Kinom i Rusijom kao najvažnijim partnerom Sjeverne Koreje, u pokušaju da se odupre bilo kakvom prijenosu naprednog oružja, rekao je Gabuev.

- Kina je signalizirala da nije baš sretna zbog produbljivanja sjevernokorejsko-ruskih vojnih veza, rekao je Gabuev.

- Južna Koreja definitivno može dokazati Kini da će pojačati suradnju sa SAD-om na Korejskom poluotoku ako Kina ne riješi ovaj problem, dodao je.

image

Sjeverna Koreja uništila je željeznicu koja povezuje zemlju s južnim susjedima

Str/Afp

Ipak, krajnji cilj Sjeverne Koreje kod slanja trupa je osiguranje da Rusija intervenira na njezinoj strani u bilo kakvom sukobu s južnim susjedima.

- Donedavno je Rusija, barem nominalno, bila posvećena provođenju sankcija Sjevernoj Koreji. A sada će južnokorejski i američki stratezi još jednom morati dobro promisliti o svemu i svakom eventualnom potezu, zaključio je Go Myong-hyun za Financial Times.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. listopad 2024 08:20