Komemorativnim skupom te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Sotinu je u ponedjeljak obilježena 33. godišnjica agresije JNA i srpskih paravojnih postrojbi na to vukovarsko prigradsko naselje, gdje je ubijeno i poginulo 68 hrvatskih branitelja i civila.
Vijence podno spomen obilježja u središtu mjesta položili su i svijeće zapalili članovi obitelji i rodbine žrtava, suborci i članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata te državna i druga izaslanstva.
Izaslanik predsjednika Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved rekao je novinarima da se još uvijek traga za 13 mještana i branitelja Sotina te da im je najveći prioritet pronalazak svih nestalih osoba. Napomenuo je da se na širem području Vukovara i ovih dana provede probna iskapanja.
Podsjetio je da su nedavno na vukovarskom odlagalištu otpada Petrovačka dola pronašli masovnu grobnicu koja oslikava svu zločinačku narav i karakter agresora te dodao kako iz Sotina može poručiti da Hrvatska nikad neće stati u potrazi za nestalim osobama iz Domovinskog rata.
Počast stradalima u agresiji na Sotin odao je i izaslanik predsjednika Republike, brigadir Petar Matanović, izaslanstvo predsjednika Hrvatskog sabora predvođeno saborskim zastupnikom Nikolom Mažarom te izaslanstva Grada Vukovara na čelu s gradonačelnikom Ivanom Penavom i Vukovarsko-srijemske županije koje je predvodio zamjenik župana s ovlastima župana Franjo Orešković.
Gradonačelnik Penava poručio je kako se žrtve Domovinskog rata ne smiju zaboraviti, kao i zašto je do njih došlo ni tko je bio agresor.
"Oni koji najviše znaju, a pričamo o Republici Srbiji, šute. Na vlasti u Srbiji je struktura koja veliča četništvo i tu se nemamo čemu nadati. S druge strane, naš je interes imati stabilne susjede. Nadamo se da će doći vrijeme u kojem će Srbija prihvatiti vrijednosti koje većina Europljana baštini", rekao je Penava.
Nakon odavanja počasti u središtu Sotina, nekoliko kilometara izvan sela, na mjestu masovne grobnice iz Domovinskog rata, spomen obilježje "Ranjena golubica" otkrili su ministar Tomo Medved i Dragica Urukalović, čiji su sestra i otac ubijeni u Sotinu.
"U Sotinu je mučeno i ubijeno 10 posto prijeratnog stanovništva, a mjesto je opljačkano i uništeno", rekao je Medved, dodavši da su tu počinjeni najteži zločini koje su zločinci pokušali prikriti premještanjem posmrtnih ostataka.
"U ovoj masovnoj grobnici bili su posmrtni ostaci mještana Sotina odvedenih u prosincu 1991., a odavde su 1996. izmještene u sekundarnu grobnicu na prostoru bivše klaonice", naveo je Medved, rekavši kako je iz primarne i masovne grobnice ekshumirano 13 posmrtnih ostataka. Podsjetio je kako je to drugo spomen obilježje masovne grobnice na području Sotina.
Naveo je kako su u Republici Hrvatskoj dosad iz 150 masovnih grobnica i brojnih pojedinačnih grobnih mjesta ekshumirani posmrtni ostaci 4066 žrtava od kojih je identificirano 3538 žrtava.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....