Kompaktan je i jak, izuzetno ugodan, minimalne razine buke i najkomforniji je u klasi. Vidljivost je 330 stupnjeva, ima kompletnu led rasvjetu, zračnu suspenziju sjedala i autopilota. Pomoću satelita može obavljati niz funkcija. Ne, nije automobil, ali limuzina jest. Traktor John Deere najskuplji je traktor ovogodišnjeg Jesenskog međunarodni bjelovarskog sajma u Gudovcu. Rolls Royce je, kažu, među traktorima. Ljudi pitaju performanse, penju se na traktor, slikaju se u njemu kao u bolidu Formule 1.
Ima 350 konja i košta 300-tinjak tisuća eura. Brojka od koje se zavrti u glavi.
Sajam u Gudovcu, 29. po redu diči se velikim brojkama. Na sajmu koji je počeo u petak i završio u nedjelju nastupilo je 400 izlagača, čak stotinu više nego godinu ranije, izlagalo se na 10 hektara, posjetilo ga je na tisuće ljudi. Vrijednost izložene robe mjeri se milijunima eura. Moderna poljoprivredna mehanizacija košta veliki novac pa se od cijena u Gudovcu na svakom koraku zavrtjelo u glavi. I zanimljivo – te se limuzine koje oru polja, u Hrvatskoj i prodaju. Rekorder Gudovca je kombajn Klass prodan za 250.000 eura plus PDV.
Dogovorene su i ponude za Pottingerovu sijačicu koja košta 3,5 milijuna kuna, Hrvatska ih dosad ima tri.
Iako se očekivalo da će najveći sajam u Hrvatskoj otvoriti premijer Andrej Plenković kao i prošle godine, sajam je otvorenim proglasila ministrica poljoprivrede Marija Vučković. Njezinu je nazočnost iskoristio bjelovarski župan Marko Marušić pa zatražio pomoć zbog suše uz poruku da „ona ne bude simbolična jer su poljoprivrednici na rubu izdržljivosti“.
Osim ministrice Vučković u govoru na otvorenju, kriza i inflacija nisu se spominjali. Štoviše, na sajmu, najvećim dijelom posvećenom poljoprivredi, ni po čemu nisu dali primijetiti problemi koje muče hrvatske poljoprivrednike. Samo vrhunska mehanizacija, dogovarale su se dealovi vrijedni milijune, jeli su se najbolji slavonski kuleni, nazdravljalo aromatičnim rakijama starih godišta. Ipak, delikatesom sajma gurmani smatraju šarana na rašljama, zbog kojega i oni koji nemaju ni hektra poljoprivredne zemlje dolaze u Gudovac.
Direktor Bjelovarskog sajma, Zlatko Salaj sretan je, kaže, da nakon dvije godine, napokon imaju sajam bez stresa. Pandemija i restrikcije unosile su nervozu jer se do zadnjeg dana, unatoč opsežnim pripremama, nije znalo hoće li biti sajma ili će se zbog novih mjera otkazati.
- Nakon dva sajma koja smo pripremali u velikoj neizvjesnosti, ovaj sajam organizira se u normalnim uvjetima – rekao je za Jutarnji direktor Salaj. Kaže i da je bilo više molbi za izlaganje nego izložbenog prostora. Male su još nekako i mogli „ugurati“, ali za velike s mehanizacijom, a takvih je bilo najviše, mjesta su odavno bila rasprodana.
Iako je Sajam u Gudovcu sajam poljoprivrede, stočarstva, gospodarstva i obrtništva, poljoprivredna mehanizacija privlači najveću pažnju, jer uvijek se baš tu predstavlja najbolje od najboljeg. Na štandu Osječana, ekskluzivnih zastupnika John Deerea za hrvatsko tržište, svako malo netko pita za „osmicu“, električni traktor, revolucionarni u svom svijetu, koji košta pola milijuna eura. Ivan Pavlović iz tvrtke im odgovara da ga na hrvatskom tržištu još nema. Europske su regulative, naime, znatno strože no u ostatku svijeta pa na tržište uvijek stižu kasnije. Traktori marke Fendt su, kažu nam, jednako vrhunski, New Holland tek su za klasu niže.
Loše stanje u domaćoj poljoprivredi, saznajemo, ne utječe na prodaju. Iako, od Ivice Šalinovića koji prodaje robote muzilice kažu da je „subvencija“ čarobna riječ koja na polja dovodi modernu mehanizaciju. Mljekarstvo je na koljenima i roboti muzilice, inače sjajna stvar, danas mljekari mogu samo sanjati.
Štand koji je izazivao veću pozornost, iako prodaje kosilice i vrtnu mehanizaciju po dostupnim cijenama je bio Pevec. Zdravko i Višnja Pevec iznova su počeli graditi biznis i sajam u Gudovcu dobra im je promocija zbog velikog broja posjetitelja. U tri dana sajma obišlo ga je 25.000 ljudi.
Djeca u Gudovac, naselje u sastavu Grada Bjelovara, s 877 stanovnika, rado dolaze s roditeljima zbog životinja, a u Gudovcu se zaista mogu vidjeti prekrasni primjerci krava, konja i peradi. I ne, prekrasni nije pretjerana riječ jer mnoge od tako rasnih primjeraka svoje vrste nema se priliku često vidjeti. Njih uzgajivači čuvaju kao oko u glavi.
Konji su uvijek posebna priča. U šatoru s hrvatskim hladnokrvnjacima cijelo je vrijeme bilo živo. Uzgajivači kažu da će u njihovo ime govoriti najstariji član Udruge i najstariji od njih, Antun Tunja Sekulić iz Slavonskog Kobaša. Doveo je dvije vranice, omicu Zentu i kobilu Santu. Omice su one koje se još nisu ždrijebile.
- Danom rođenja sam počeo družbu s konjima, djed je uzgajao lipicance. Sad ih, na žalost, imam preko 60 grla. Zašto na žalost? Ne znam kud ću s njima. Sad imam 18 ždrebadi. Kupi bicikl, stavi pod šupu, on stoji, kupi traktor, stavi pod šupu on stoji... kupi ždrijebe treba ga i nahranit‘ i napojit‘, očistit‘. To današnja mladež neće. Da ih mogu prodati ne bih imao danas 22 kobile u rasplodu, imao bih dvije tri za svoj gušt. Ukupno imam 60 i nešto konja. Uzgajam ja i stoku, nisam samo konjogojac ali to sam iznad svega – kaže.
Ovogodišnji Sajam u Gudovcu posebnu je pozornost posvetio obnovljivim izvorima energije, tematsku cjelinu pod nazivom „Peti element“. Nastupilo je i 50-ak OPG-ova iz 18 županija s ponudom sireva, meda, suhomesnatih proizvoda, vina...
I prije nego je završio ovaj, 29. Jesenski bjelovarski sajam u Gudovcu, započele su pripreme za sljedeću priredbu, 17. Međunarodni pčelarski sajam 5.i 6. veljače 2022. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....