POZIV PREDSJEDNIKU

Oporba podržala ministra Malenicu: ‘I mi mislimo da ne treba pomilovati Perkovića i Mustača‘

Malenica smatra kako osuđenike za najteža kaznena djela ne treba pomilovati

Josip Perković i Zdravko Mustač

 Michaela Rehle/Afp/Afp

Nakon što je ministar pravosuđa predložio predsjedniku Republike da odbije pomilovanja Perkovića i Mustača, saborska oporba složila se s tim stajalištem, podsjećajući na stav šefa države iz kampanje da neće koristiti institut pomilovanja jer ga smatra reliktom monarhizma.

SDP-ov Peđa Grbin podsjetio je da je predsjednik Republike još u kampanji najavio kako će se postaviti vezano za pomilovanja.

Ono što mogu reći je da je u slučaju Perković-Mustač ovakav stav Ministarstva bio očekivan. Oni su to na neki način i najavili. Međutim, svako pomilovanje, bez obzira na to tko ga je podnio, treba gledati odvojeno i s obzirom na ono što je u spisu predmeta i s obzirom na okolnosti slučaja, kazao je.

„Što se tiče Perkovića i Mustača, ja spis nemam pred sobom, nisam mogao provjeriti koji su razlozi, ali ovako na prvu, iako to inače ne činim, nisam siguran da bih, da se nalazim na poziciji predsjednika, odobrio to pomilovanje”, poručio je Grbin.

Davorko Vidović iz Socijaldemokrata kaže da je, s obzirom na odnose između Vlade i predsjednika Republike, posebno nakon senzibiliziranja javnosti za i protiv oko ove teme, bio očekivan odgovor ministra Malenice.

Inicijativa o pomilovanju je sada dobila dodatnog zapaljivog materijala da se to pitanje više ne može tretirati kao pitanje milosrđa nego to postaje par excellence političko pitanje i još jedna od tema na kojima se lome koplja između predsjednika i Vlade, smatra Vidović.

Mostova Marija Selak Raspudić navodi da su oni od početka bili protiv pomilovanja Josipa Perkovića i Zdravka Mustača jer potencijalno sudjelovanje i doprinos Domovinskom ratu je jedno, a sudjelovanje u udbaškim likvidacijama nešto sasvim drugo, što treba biti adekvatno kažnjeno.

Nažalost, taj epilog nismo vidjeli u hrvatskom pravosudnom sustavu pa ga je morala donijeti Njemačka, napomenula je.

S obzirom na to da su molbe za pomilovanja podnijeli još neki branitelji, dodaje, sada ćemo vidjeti koliko je predsjednik doista dosljedan da ga ne zanima institut pomilovanja, a koliko spreman činiti iznimke i različite ustupke.

„Nadamo da predsjednik neće donijeti odluku o pomilovanja Perkovića i Mustača jer bi to bila jako loša poruka i nedosljedna onome što je zagovarao”, poručila je Selak Raspudić.

Nezavisni zastupnik Hrvoje Zekanović pozdravlja odluku ministra Malenice i smatram skandaloznim mogućnost njihova pomilovanja.

„Teza da su Perković i Mustač za nešto zaslužni je potpuno pogrešna, ti ljudi su jedino zaslužni što se Domovinski rat dogodio”, poručio je.

Udba, odnosno, tajne službe su krive zbog agresije na Hrvatsku, a nisu zaslužne za njezinu slobodu. Ako ih predsjednik pomiluje, on je definitivno Pomilovanović, rekao je Zekanović.

Malenica: Odbijamo pomilovanje najtežih kaznenih djela

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je u četvrtak da je u izvješću Uredu predsjednika RH Milanovića, o prijedlogu za pomilovanjem Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, predložio da se ono odbije jer je riječ o najtežem kaznenom djelu i o osobama koje izdržavaju kaznu.

"Što se tiče mišljenja ministra pravosuđa, u svim izvješćima koje sam dostavio bio je prijedlog da kada je riječ o najtežim kaznenim djelima i kada se radi o osobama koje se nalaze na odsluženju kazne zatvora - da se pomilovanje odbije", rekao je novinarima ministar Malenica.

Izvijestio je da su Uredu predsjednika Republike Hrvatske dostavili 11 izvješća, a u mandatu predsjednika Zorana Milanovića njih ukupno 285.

Dodao je kako je to "neobvezujući prijedlog" ministra pravosuđa, a da predsjednik Republike ima izravnu ustavnu ovlast da sam odlučuje o pomilovanju.

Na pitanje koji su mu bili argumenti za odbijanjem prijedloga za Perkovića i Mustača, ministar pravosuđa Malenica je ponovio kako je riječ o jednom od najtežih kaznenih djela koje je bilo politički motivirano, jer su u njemu sudjelovali visoki dužnosnici bivšeg obavještajnog sustava, a što su i utvrdile činjenice hrvatskih i njemačkih sudova.

Podsjetio je da je Milanović još u kampanji i početkom svojeg mandata kazao kako neće koristiti institut pomilovanja, te da je na njemu sada da donese odluku.

"Što se tiče ove 274 molbe, izvješća koja su dostavljana od početka njegova mandata, on na njih koliko znam nije odgovorio, nije vezan vremenskim rokom", dodaje Malenica. Naglasio je predsjednik RH mora i objasniti svoju odluku, ako ju donese.

O pitanju optužnica iz Srbije za navodne ratne zločine u vrijeme VRO Oluja, Malenica kaže da u ovome trenutku nije ništa pristiglo u Ministarstvo.

"Istaknuo bih da smo u nekoliko navrata, od 2018., kada se formiralo Međudržavno povjerenstvo ministarstava pravosuđa Hrvatske i Srbije, ukazivali na neprihvatljivost Zakona o organizaciji nadležnosti tijela po pitanju ratnih zločina", kazao je Malenica.

Riječ je o određenoj kvazi jurisdikciji, a ja sam u vrijeme svog mandata inicirao od ministrice pravosuđa Srbije da sjednemo u to međudržavno povjerenstvo i raspravimo o brojnim otvorenim pitanjima. U iduće razdoblju svakako ću inicirati da se sjedne u to povjerenstvo, da se sva pitanja riješe, a ostajemo pri tome da je ovaj zakon za nas neprihvatljiv, dodao je ministar Malenica.

Nije htio komentirati izjavu predsjednika Milanovića kako se radilo o političkoj odluci da se ne podiže optužnica protiv predsjednika Srbije Vučića zbog njegova govora u Glini, dodavši da je DORH tako odlučio temeljem činjenica i dokumenata.

Upitan, Malenica je također osudio incident s proslave završetka srednjoškolskog obrazovanja u Slavonskom Brodu gdje su učenici s razrednicom pozirali s podignutom desnom rukom, u maskirnim hlačama, crnim beretkama i natpisom na majici "Za norijadu spremni".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. listopad 2024 06:49