BEZ POMAKA NABOLJE

Kajin: BDP neće rasti 0,8 posto nego će do kraja godine pasti za 1,5 posto!

Zagreb, 291210.Markov trg.Sabor.Izvanredna sjednica sabora na temu izglasavanja povjerenja novim ministrima u vladi.Jasen Mesic,Davor Bozinovic, Martina Dalic, Domagoj Milosevic.Govor Damira Kajina.Foto: Goran Mehkek / Cropix
 Goran Mehkek / CROPIX

PAZIN - Potpredsjednik IDS-a Damir Kajin na današnjoj je tiskovnoj konferenciji u Pazinu rekao da ove godine neće biti ozbiljnijeg pomaka, kao što to najavljuje prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić, da BDP neće rasti 0,8 posto nego će, procjenjuje Kajin, do kraja godine pasti za 1,5 posto.

"Nije ključno četvrto tromjesečje, već treće i turistička sezona koja može donijeti dobre rezultate, jer će biti obilježena krizom u drugim turističkim zemljama i potresima u Italiji“, kazao je Kajin.

Prema njegovim riječima nije točna Čačićeva tvrdnja da smo mi tranzicijska zemlja s najmanjim padom BDP-a i da smo među tranzicijskim zemljama najbolji. Kajin naime tvrdi kako BDP raste u Bugarskoj, Slovačkoj, Estoniji, Litvi i Latviji.

On je izrazio i bojazan da bi nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju 1.srpnja iduće godine moglo doći do još veće krize. „Gubitak tržišta CEFT-e, neće se moći kompenzirati europskim fondovima. Ne znači to da ja nisam za EU i novac iz EU je itekako bitan, ali nama je bitnije tržište CEFT-e“, ocijenio je Kajin, kazavši kako Hrvatska u zemlje Europske unije izvozi 6,7 posto proizvoda dok u zemljama CEFT-e ostvaruje izvoz od 11,6 posto.

Stoga postoji opravdana bojazan da će se dio hrvatske proizvodnje, i to onih velikih, uspješnih tvrtki, nakon 1.srpnja 2013.godine preseliti na istok kako bi se izbjegle carinske barijere, rekao je Kajin.

„Hrvatska mora kupiti vrijeme, kako bi izašla iz krize, a to je moguće učiniti tako vlada građanima pošalje poruku da rade, plaćaju poreze, i troše, a da će im pritom država ići na ruku“, kazao je Kajin.

Dodao je kako nisu svi gospodarstvenici lopovi, a i vlada mora naplatiti sve poreze, „ali politika represije kroz kazneni postupak protiv onih koji ne uspijevaju podmiriti svoje obveze mogla bi dogodine dovesti i do manjeg broja zaposlenih nego što ih je danas“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. listopad 2024 15:46