NOVA STUDIJA

Mikroplastika pronađena u izdahu dupina: Ove se opasne čestice šire zrakom i na područja bez zagađivača

Ona se nalazi u zraku, vodi i hrani, a ove sitne i opasne čestice imaju iznimno loš utjecaj na zdravlje, posebno na respiratorni sustav

Ilustrativna fotografija

 -/Ardea/Profimedia

Nije više tajna da je mikroplastika svuda oko nas. No prvi put, kako izvještava Guardian, pronađena je i dahu dupina. Studija, objavljena u časopisu Plos One pokazala je kako ovi morski sisavci udišu potencijalno štetne zagađivače dok izranjaju na površinu. Istraživački tim iz SAD-a prikupio je uzorke izdahnutog zraka 11 dupina s dvije lokacije: iz zaljeva Sarasota na Floridi i zaljeva Barataria u Louisiani. Mikroplastika je pronađena u izdahnutom zraku kod svih 11 dupina, piše Green.

Mikroplastika pronađena u uzorcima izdahnutog zraka bila je poliester, uobičajeni polimer koji se koristi za izradu odjeće, a koji ispušta velike količine mikročestica tijekom pranja, posebno na višim temperaturama.

Iako se već neko vrijeme istražuje utjecaj mikroplastike na ljudski respiratorni sustav, dosad je malo studija bilo provedeno na divljim životinjama. Kako dupini imaju puno veći kapacitet pluća od čovjeka i udišu veće količine zraka, znanstvenici su zabrinuti kako bi mogli biti izloženi većim količinama mikropalstike nego čovjek.

Mikroplastika se, nažalost, nalazi u zraku, vodi i hrani, a ove sitne i opasne čestice imaju iznimno loš utjecaj na zdravlje, posebno na respiratorni sustav.

- Tek počinjemo razumijevati koliko su i dupini izloženi mikroplastici- rekla je Leslie Hart, jedna od autorica studije i stručnjakinja za javno zdravstvo na Sveučilištu Charleston u Južnoj Karolini. Ono što zabrinjava jest da su ovi dupini bili na području na kojem nema razvijene industrije i koje se smatra nezagađenim pa je velika vjerojatnost da mikroplastika ‘putuje‘ zrakom iz industrijskih i urbanih područja.

Znanstvenici su također zabrinuti zbog populacije dupina koja se kreće na području zaljeva Barataria jer su im pluća osjetljivija zbog ekološke katastrofe izlijevanja nafte s Deepwater Horizon platforme 2010. godine.

U studiji naglašavaju kako su tijekom uzimanja uzoraka koristili odobrenu metodu hvatanja i puštanja dupina te su uzorke izdahnutog zraka uzimali pomoću Petrijeve zdjelice postavljene iznad njihovih dišnih otvora. Također, studija uzima u obzir da nisu testirane sve jedinke dupina na ovome području nego samo njih jedanaest.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2024 15:03