Hrvatska na kraju jedva svladala Argentinu, briljirao mladi vratar s 20 obrana

Najefikasniji u našim redovima bio je Martinović s osam pogodaka
Piše: Dražen Pinević, SNObjavljeno: 11. svibanj 2024. 15:20

HRVATSKA: M. Mandić (18+2), Ivić; D. Mandić 2, Šoštarić 1, Načinović 1, Duvnjak 2, Cindrić 1, Karačić 1, Martinović, Jelinić, Brozović, Šipić 2, Mamić, Vistorop 1, Maraš, Klarica 1.

Izbornik: Dagur Sigurdsson

ARGENTINA: Maciel (6), Bar (8); I. Pizzaro 4 (1), Baronetto 3, Moscarielo 2, Moyano, Vainstein, F. Pizzaro 1, Bonanno, Parker 4, Barceló 2, Pablo Simonet, Martínez Cami, Bono 2, Lombardo, Mouriño 1.

Izbornik: Guillermo Milano

SEDMERCI: Hrvatska 3 (3), Argentina 4 (1)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta (Mandić 17, Šoštarić 21, Načinović 50, Mamić 51), Argentina 6 minuta (Mourinho 22, 49, Bonanno 56)

IGRAČ UTAKMICE: Matej Mandić

Nakon razočaravajućeg nastupa protiv Norveške, drugi protivnik u Oslu bila nam je tradicionalno neugodna Argentina. Imali smo dosta problema, ostali bez nekih igrača, pa smo se morali krpati s onim što imamo. Nije ni Argentina bila u idealnom stanju, jer okupili su se tek u Norveškoj, jer svi igraju u Europi i praktično su samo s jednim treningom došli na Hrvatsku.

Hrvatska je pobijedila, samim tim donijela bolji dojam, ali samo i isključivo pobjeda je razlog za to, ne i igra u kojoj je opet bilo dosta propusta zbog kojih je ostalo i puno briga za ono što slijedi. Rezultat 20:19, samo 9 golova u drugom dijelu, samo 17 golova iz igre u cijelom susretu dovoljno će reći o najvažnijim problemima, makar ni obrana nije ništa manji.

Hrvatska opet nije krenula dobro. Promašivali smo, gubili lopte, izgledali galantno prema protivniku, a obrana 6-0 je bila prepropusna i Argentina je krenula s prednošću. Krenuli smo s Mandićem na golu, u sredini obrane bili su Mamić i Načinović, Mamića je u napadu mijenjao Martinović s kojim su u vanjskoj liniji na startu bili Duvnjak i Cindrić koji su ostajali u obrani kao krajnji igrači. Krila su bila Mandić i Šoštarić i reklo bi se da je to sve skupa bilo vrlo precizno i dobro posloženo. No, nije izgledalo dobro, osim Mandića na golu koji je nastavio istim ritmom kao i Kuzmanović protiv Norveške.

No, mi smo razbranili argentinskog vratara Bara, pa nismo uspjeli imati prednost u tom segmentu. Trebalo nam je sedam i pol minuta da zabijemo prvi gol iz igre i to nikako nije bilo dobro.

No, nekako smo se uspjeli poslagati, obrana je živnula, dobro se počela kretati, pa su Argentinci došli su probleme. U 10. minuti Hrvatska je golom Cindrića prvi puta izjednačila na 6:6, a u 25. minuti golom Šipića s crte prvi puta povela – 10:9.

Napad je nosio Martinović, puno je promašio i izgubio, ali je i najviše toga zabio, pa je to bio logičan ishod. Kasnije je ušao Karačić za Duvnjaka, Martinović se pomaknuo u sredinu, na njegovo mjesto došao Klarica, što je jasna postavka za ovaj turnir. Mamić je dobio priliku napadački na lijevom vanjskom, jer bez Srne i Lučina to je moralo biti tako, no teško je dolazio u priliku kao strijelac. Bili smo samo solidni i to je bilo dovoljno za minimalno vodstvo u poluvremenu. U cijeloj priči bilo je nekoliko ispadanja iz obrane i brzopletog napada koje se jednostavno ne smiju događati ozbiljnoj momčadi kakva pretendiramo biti. No, Argentina nije top selekcija i to se ipak nije toliko vidjelo.

GERHARD KOFFLER/IMAGO SPORTFOTODIENST/PROFIMEDIA Gerhard Koffler/Imago Sportfotodienst/Profimedia

Dagur Sigurdsson je inzistirao na obrani 6-0 s Mamićem i Načinovićem, što je bilo drugačije u odnosu na prvu utakmicu s Norveškom u kojoj je znatno više eksperimentirao. A obrana se kao obično s vremenom bolje navikne na protivnika i onda je to za ukupnu sliku znatno bolje.

Na startu drugog dijela obrana nas je povukla prvi puta do veće prednosti od 4 gola razlike. Pojurili smo čak do nekih lakih golova, što je uvijek cilj. Onda smo promijenili pivota, došao je Brozović umjesto Načinovića i probali smo istu varijantu s različitim igračima.

Umjesto da prelomimo utakmicu, mi smo opet na +4 stali u napadu, pa je Argentina došla na -2 i Sigurdsson je time outom pokušao primiriti situaciju. Nije bilo odlučnosti u našem napadu, sve su nekako radili na pola, težili stvarima bez kontakta, a to je uvijek određen rizik.

I stigla je Argentina do 18:18 nakon dva naša uzastopna isključenja (Načinović, Mamić). Uspjeli smo se kompletirati, zaustaviti pad, Mandić je fenomenalno obranio nekoliko teških lopti, kao vrh priče penal Ignaziju Pizzaru i od egala Hrvatska je pet minuta prije kraja bila ponovo u plusu za dva gola. No, nismo ni to po tko zna koji puta uspjeli kapitalizirati i Argentina je imala šansu, ali je na sreću nije realizirala i na kraju smo ipak uspjeli minimalno pobijediti. Pobjeda je dobra, ali samo pobjeda, budimo realni…

KRAJ UTAKMICE

Uf, ovo je bio triler... Ipak, Hrvatska je uspjela slomiti Argentinu i pobijediti s jednim golom razlike. Briljirali su Mandić s 20 obrana i Martinović s osam pogodaka.

60. Pucao je Cindrić, obranio je Maciel, ali vremena više nema!

60. Probijanje! Lakše dišemo, nekoliko sekundi prije kraja lopta je za nas...

59. Brani Maciel Martinoviću, minutu prije kraja Argentina može izjednačiti....

57. Evo novog pogotka za Argentinu, Parker je strijelac.

56. Martinović siguran sa sedam metara, evo nas opet na +2.

55. Maaaaaandić! Nema pogotka iz sedmerca!

55. Dvije briljantne obrane Mandića, ali suci pokazuju na sedam metara...

54. Bravo Šipiću! Hrvatska opet u prednosti.

53. 18:18, Argentina se vratila...

51. Još jedno isključenje za Hrvatsku. Ovoga puta Mamić... Argentina dolazi na minus 1.

50. Ostali smo bez Načinovića koji je dobio dvije minute.

49. Evo nas opet na +2, Mandić je zabio.

48. Pizzaro realizira sedmerac i u potpunosti vraća Argentinu u utakmicu.

47. Fenomenalan gol Argentine. Pizzaro je realizirao fantastičnu kontru, a Hrvatska nastavila krizu. Sigurdsson je pozvao novi timeout.

46. Izgubljenu loptu Cindrića iskoristio je Baronetto koji treći puta matira Mandića.

44. Vistorop zabija svoj prvi gol na utakmici, a Hrvatska ponovno bježi na +4.

44. Drugi sedmerac Argentine i drugi promašaj. Ovoga puta je Lombardo zatresao gredu.

43. Dobar napad Argentine. Svoj drugi gol je zabio Barcelo.

39. Brzi odgovor Martinovića koji je uvjerljivo najraspoloženiji danas.

39. Lombardo je ukrao loptu i sam realizirao kontru za smanjenje vodstva.

38. Prvi sedmerac Argentine je sjajno obranio Mandić.

36. Odlična akcija Hrvatske koju je s crte realizirao Načinović.

35. Nakon još jedne kontre Martinović je odveo Hrvatsku do najveće prednosti.

34. Sedmerac je za Hrvatsku realizirao Martinović. Hrvatska je ponovno na dva gola prednosti.

33. Mandić je upisao novu obranu, a njegov prezimenjak se upisao u strijelce za novo vodstvo Hrvatske.

31. Nismo iskoristili napad, nakon čega je Moscarielo vratio stvari na početak.

31. Počelo je drugo poluvrijeme. Prvi napad ima Hrvatska.

INA FASSBENDER Afp

KRAJ POLUVREMENA

Hrvatska je grozno ušla u susret te je u jednom trenutku imala četiri gola zaostatka. Ipak, probudili su se i na predah odlaze s minimalnim vodstvom.

30. Mandić je s dvije bravurozne obrane spasio vodstvo Hrvatske prije kraja prvog dijela.

28. Argentina smanjuje zaostatak. Ponovno se u strijelce upisao Pizzaro.

26. Ekspresnu kontru realizirao je Šošarić.

25. Pet minuta prije kraja poluvremena Hrvatska dolazi do prvog vodstva. Gol je zabio Šipić.

24. Bolje sada izgleda igra Hrvatske u napadu. Karačić zabija za 9:9.

23. Ekspresan odgovor Argentine koja vraća vodstvo. Pizzaro zabija svoj prvi gol.

23. Klarica se netipično našao na krilu i zabio za novo poravnanje.

22. Hrvatska se obranila s igračem manje nakon čega je Argentina zaradila svoje prvo isključenje. Dvije minute zaradio je Mourino.

21. Novo isključenje kod Hrvatske. Na hlađenje od dvije minute će Šoštarić.

20. Brz odgovor Hrvatske, Martinović zabija svoj četvrti pogodak.

20. Odbijanac je pokupio Mourino koji vraća Argentinu na dva razlike.

18. Svoj prvi timeout koristi i hrvatski izbornik Sigurdsson.

18. Argentina je ponovno u vodstvu. Gol je zabio Parker.

17. Prvo isključenje na utakmici zaradio je Mandić.

16. Nakon ukradene kontre Cindrić vraća stvari na početak.

14. Prvi timeout na utakmici iskoristio je argentinski izbornik.

12. Nakon velikih četiri gola zaostatka, golom Duvnjaka Hrvatska je došla na samo -1.

11. Svoj već treći pogodak zabija Martinović

10. Moscarielo zabija šesti gol Argentine, nakon čega je Duvnjak brzo izgubio loptu.

9. Martinović novim golom vraća Hrvatsku na dva gola zaostatka.

8. Novu grešku iskoristio je Baronetto nakon čega Duvnjak smanjuje rezultat.

8. Uzvraća Argentina, u strijelce se upisao Barcelo.

7. Prvi pogodak došao je nakon šest i pol minuta igre. Sedmerac je realizirao Martinović.

4. Mandić s nove dvije obrane spašava Hrvatsku od većeg zaostatka.

3. Novi loš napad Hrvatske iskoristio je Bono svojim drugim golom.

2. Vodstvo Argentine je udvostručio Bono. Uslijedila je nova greška Hrvatske nakon čega Mandić upisuje dvije obrane.

1. Cindrić je ukrao loptu pa nakon toga izgubio. Grešku je iskoristio Baronetto koji dovodi Argentince u vodstvo.

1. Počela je utakmica u Norveškoj

Najavu piše: Dražen Pinević

Luka Lovre Klarica bio je naš najbolji strijelac na prošlom Euru u Njemačkoj. Bila mu je to premijera u dresu reprezentacije i ta činjenica samo govori da se radi o igrači koji kroz vrijeme treba postati nositelj igre Hrvatske. U Oslu je u četvrtak imao sjajan početak, gotovo je sam vukao konce, asistirao, zabijao, odigrao obranu, ali u ne baš nadahnutom okruženju i to je pomalo isparilo. Upisali smo opominjući poraz, ništa dramatično, ali svakako za respekt, jer to nam se ne smije ponavljati.

Ruka je još zamotana, zabandažirana od klupskih uspomena u dresu Zagreba, ali ljevica funkcionira jako dobro.

Ljutnja izbornika je logična

Kako ste vi vidjeli poraz od Norveške?

- Nismo izgledali dobro, tu treba biti jasan, to je rekao i izbornik Sigurdsson na sastanku nakon utakmice. Je li bio ljut? Pa jest, ali nije ni imao razloga biti drugačiji. Moramo bolje, možemo bolje, to je najbitnije i ja vjerujem da ćemo to do kraja turnira i pokazati.

Lagano smo izgubili od Norveške, to nismo očekivali?

- Lagano smo izgubili jer smo im poklonili bezbroj lopti na koje su oni zabijali lagane golove i to je bio osnovni problem. Oni od toga žive, to sjajno koriste. Mi smo to znali, ali nismo dobro odgovorili. Što se tiče same igre, mogu reći da nas u igri 6 na 6 nisu nadigrali, da smo uz sve naše probleme mi u tom segmentu bili ravnopravni, ali eto te greške su nas bacile nazad, previše smo ih napravili. Na to se nadodaju promašeni ziceri, pa makar nam je Kuzmanović dao prednost u obranama, Bergerud je to ipak dostigao. Nije nas Norveška ni s čim iznenadila ni izula iz cipela, za sve smo sami krivi. Znali smo koliko njihova krila mogu biti opasna kada se izgubi puno lopti, znali smo što mogu Sagosen, Lyse i Grøndahl, znali smo kako je čvrsta obrana s Agom i Øverbyjem. Nećemo reći da nas je to iznenadilo, ali naše greške svakako da i sve što iz njih proizlazi.

Kako je vama bilo s Martinovićem na srednjem vanjskom?

- Na početku je funkcioniralo jako dobro, ali kasnije nije. I za njega je to jedna sasvim nova i drugačija rola. Dobro je saznanje da on to u nekim segmentima može, jer to je veliki plus za našu momčad.

Respektiramo Argentince

Sada je prva na redu za popravak Argentina. Jedna ozbiljna reprezentacija, sudionik olimpijskog turnira, prvak Amerike ispred Brazila…

- Nama sigurno prilika da popravljamo stvari koje nismo dobro radili protiv Norveške. Ta Argentina nas je prije tri godine na SP dobila u Egiptu, ja sam to gledao od doma, a nije im bilo prvi puta. Onaj drugi pamtim samo iz priča, jer sam u vrijeme SP-a u Portugalu 2003. imao nešto manje od dvije godine. U svakom slučaju jedna selekcija koja ima snagu, koja zna što može, čiji igrači uglavnom svi igraju u Europi. Nisu kompletni, neće im biti Diega Simoneta kojeg smo nedavno imali priliku upoznati protiv Montpelliera, ali to ne mijenja na stvari. Tu su odlični vratar Maciel, koji je prvak Portugala sa Sportingom, Moscarielo s iskustvom Montpelliera, tu je puno igrača koji su nas prije tri godine uvjerljivo dobili u Egiptu. Dakle, puni respekt.

Kako ste vi zadovoljni svojim nastupom?

- Uvijek može bolje. Meni je Euro bio na neki način nešto novo, a reprezentacija je baš ta koja tako nešto treba. Naravno da ne možeš biti sretan kada izgubiš od bilo koga, ali mislim da ne treba raditi dramu, nismo ništa dramatično izgubili i ono što je sigurno, možemo puno bolje - zaključio je Luka Klarica.

Dakle, danas u 13.45 je druga utakmica u Oslu protiv Argentine, a nakon nas od 16.15 sati igrat će Danska i Norveška. Danci dolaze sa zatvorenog sparinga s Nijemcima koji će za vikend gostovati u Švedskoj u prijateljskom ogledu, jer su i oni izborili nastup na SP.

11. svibanj 2024 16:04