Predstavljen novi vrijedan EU projekt „InterWine“, radi se o razvoju zajedničke i održive vinske destinacije u Hrvatskoj i Sloveniji

U Velikoj Gorici, u ponedjeljak, je održana prezentacija značajnog EU projekta “InterWine: Spajanjem kulturne baštine i eno-turizma do stvaranja održive prekogranične destinacije”, čija je ukupna vrijednost 1.383.080,02 eura, a sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj kroz program prekogranične suradnje Interreg Slovenija-Hrvatska. Ovaj projekt povezuje sedam partnera iz Hrvatske i Slovenije s glavnim ciljem razvoja inovativnog turističkog proizvoda koji kombinira kulturnu baštinu i tradiciju vinarstva i vinogradarstva, potičući time održiv razvoj i turističku atraktivnost regije.

InterWine

 Dražen Kopač

Direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije i voditeljica projekta InterWine Ivana Alilović naglasila je važnost ovog projekata za daljnji razvoj regije i jačanje njenog turističkog identiteta: “Projekt InterWine predstavlja izvrsnu priliku za povezivanje naših kulturnih i enoloških vrijednosti te njihovu promociju na europskom tržištu. Kroz sinergiju između Hrvatske i Slovenije, stvaramo održiv turistički proizvod koji će pridonijeti razvoju lokalnih zajednica i gospodarskom rastu. Ova inicijativa otvorit će vrata ne samo turistima, nego i lokalnim proizvođačima koji će dobiti priliku predstaviti svoja vina i kulturnu baštinu širem auditoriju”.

Projekt InterWine obuhvaća tri ključna područja – Veliku Goricu, Pušću i Brežice u Sloveniji, gdje će se, kroz posebno opremljene prostorije, prikazivati bogata kulturna baština i vinska tradicija ovih područja. InterWine prostorije poslužit će kao mjesto okupljanja lokalnih proizvođača vina i kulturnih djelatnika, potičući turistički razvoj regije.

Podrška lokalne samouprave i partnera projekta

Velika Gorica će upravo zahvaljujući ovom projektu dobiti priliku istaknuti se kao destinacija koja nudi spoj tradicije, kulture i eno-gastronomije. Projekt InterWine ne samo da jača turističku ponudu našeg kraja, već i stvara mogućnosti za održiv nastavak turizma o kojem mnogo govorimo u posljednje vrijeme. Ponosni smo što smo dio ove prekogranične inicijative koja povezuje našu zajednicu s regijama iz susjedne Slovenije. S ovim prostorom koji će biti kroz projekt uređen, nastavljamo uređenje povijesnog središta našeg grada“, poručio je gradonačelnik Velike Gorice i saborski zastupnik Krešimir Ačkar koji je istaknuo važnost ovog projekta za lokalnu zajednicu.

Načelnik Općine Pušća Filip Bernardić podijelio je svoje zadovoljstvo suradnjom. “S ponosom sudjelujemo u ovom prekograničnom projektu koji će obogatiti turističku ponudu Pušće. Vjerujemo da će projekt potaknuti daljnji razvoj naše vinske tradicije te omogućiti lokalnim vinogradarima bolje pozicioniranje na tržištu. Ova inicijativa ne samo da jača turističku ponudu, već i promovira održivost i ekonomski rast u ruralnim područjima”, rekao je Bernardić povodom predstavljanja projekta.

Podršku ovom značajnom EU projektu za regiju pružili su i državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Kristina Bilić te savjetnik ministra u Ministarstvu turizma i sporta Igor Radić.

image

InterWine

Dražen Kopač

Prekogranična suradnja kao primjer uspješnog modela za razvoj turizma

Tijekom panel rasprave pod nazivom "Kako nerazvijene vinske regije postaju atraktivne: kreiranje turističkog proizvoda kroz vinski turizam", petero istaknutih panelista istaknuli su kako je ključno povezati lokalne vinare, kulturnu baštinu i turističke zajednice kako bi se stvorio jedinstven turistički proizvod. Panelisti su se složili kako održivi razvoj i integracija vinske i kulturne ponude može značajno doprinijeti gospodarskom rastu manjih, a danas izrazito popularnih ruralnih regija. Istaknuta je potreba za dodatnim ulaganjima u infrastrukturu, obrazovanje lokalnih dionika i promociju vinskih ruta na međunarodnim tržištima. Zajednički rad na prekograničnim projektima poput InterWine-a nudi izvrsnu priliku za unapređenje vinskog turizma, stvaranje novih radnih mjesta i jačanje prepoznatljivosti regije na globalnoj razini, među ostalim, su zaključili panelisti.

U raspravi su sudjelovali direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije i voditeljica projekta InterWine Ivana Alilović, direktorica Sektora za razvoj brenda i turističkih proizvoda Hrvatske turističke zajednice Slavija Jačan Obratov, profesorica s Fakulteta za turizam Sveučilišta u Mariboru doc. dr. Anja Mlakar, načelnik Općine Pušća Filip Bernardić i voditelj Odsjeka za poljoprivredu Grada Velike Gorice Marko Kos. Panel rasprava je zaključena konsenzusom kako će ovakvi projekti ne samo unaprijediti lokalnu turističku ponudu, već i osigurati dugoročnu održivost i otpornost destinacija.

Projekt InterWine, koji traje 30 mjeseci, uključuje aktivnosti poput razvoja novih turističkih proizvoda, edukacije ključnih dionika te promocije turističkih destinacija putem online platformi i opipljivih elemenata. U konačnici, projekt ima za cilj stvoriti prepoznatljive turističke rute koje povezuju hrvatsku i slovensku stranu, koristeći kulturnu i vinsku baštinu kao središnji motiv. Projektni partneri izradit će i “InterWine priručnik” i potpisati Sporazum o budućoj suradnji kako bi se osigurala trajnost rezultata i nastavak suradnje nakon završetka projekta​.

image

InterWine

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. listopad 2024 09:34