Kineska ulaganja i proizvodi slijevaju se u Saudijsku Arabiju. Potražnja kraljevstva za zelenom tehnologijom produbljuje odnos s Kinom, koji je nekoć bio definiran isključivo prodajom nafte. Takav novi odnos snaga dovodi u pitanje poslovne veze Saudijske Arabije s tradicionalnim zapadnim partnerima, piše Financial Times.
Bilateralna trgovina između dvaju država dugo vremena u potpunosti se temeljila na kineskoj kupovini saudijske nafte. No sada se kineski izvoz u Saudijsku Arabiju kreće prema rekordnoj visini. U prvih deset mjeseci iznosio je 40,2 milijarde dolara. Usporedbe radi, prošle godine u istom razdoblju izvoz je iznosio 34,9 milijardi dolara, pokazuju podaci kineske vlade.
Kina je također postala najveći izvor izravnih stranih investicija u Saudijsku Arabiju. Iznos tih ulagana od 2021. do listopada ove godine ukupno iznose 21,6 milijardi dolara, a čak trećina otpada na čiste tehnologije kao što su baterije, solarna energija i vjetar, pokazuju podaci baze istraživanja fDi Markets. Sljedeći na listi najvećih investitora u Saudijsku Arabiju je SAD, čije investicije iznose 12,5 milijardi dolara.
Financial Times sugerira kako navedene brojke najavljuju veliku promjenu, te kako će Kina u drugi plan gurnuti tradicionalne investicijske partnere kraljevine - SAD i Francusku. Nadalje, mnogi od velikih investicija još nisu niti navedeni u službenim saudijskim podacima, što ukazuje na to da dobar dio kineskog kapitala tek treba biti raspoređen.
- U tijeku je "velika promjena. Kada Saudijci pogledaju kartu svijeta, sebe sve više vide kao središnju silu. Pokušavaju biti manje ovisni o SAD-u. Produbljivanje njihovog odnosa s Kinom je način da se postigne upravo to. Jače saudijsko-kineske veze mogle bi zakomplicirati odnos Trumpove administracije s Rijadom. Ako Trump odluči ne isporučiti ono što kraljevina traži (sigurnosna jamstava, tehnološku suradnju) mogu jednostavno upotrijebiti kinesku kartu i Trumpu poručiti: ‘imamo druge opcije - objasnila je za Financial Times Camille Lons, stručnjakinja za Kinu i Bliski istok i suradnica za politiku pri Europskom vijeću za vanjske odnose.
Analitičari kažu da je produbljivanje gospodarske suradnje uslijedilo nakon puta kineskog predsjednika Xi Jinpinga u Rijad krajem 2022.,njegovih razgovora s princom prijestolonasljednikom Saudijske Arabije Mohammedom bin Salmanom i intervencijom Pekinga u ožujku 2023. čija je ideja bila obnavljanje veza između Saudijske Arabije i Irana.
Za Xija je trgovina sa Saudijskom Arabijom strateški važna kako bi proširili utjecaj Kine izvan SAD-a i Europe. Za princa Mohammeda, pak, vladara Saudijske Arabije, koji supredsjeda Zajedničkim odborom Kine i Saudijske Arabije, kineska ulaganja uvelike pomažu u ostvarenju takozvane Vizije 2030, modernizacije osmišljene za diversifikaciju gospodarstva temeljene na čistoj energiji.
Rijad je dosad pazio kako bi odnosi sa SAD-om, svojim najvažnijim vojnim partnerom bili prioritet i ograničio je trgovinu s Kinom u osjetljivim industrijama poput obrane i umjetne inteligencije. No saudijska ulaganja u kinesku industriju nafte i plina, kao i kineska ulaganja u saudijski sektor obnovljive energije u snažnom su zamahu i Amerikanci ih ne mogu više zanemarivati.
Saudi Aramco je u rujnu proširio svoju kinesku rafineriju i kemijska partnerstva s Rongsheng i Hengli, dvjema najvećim kineskim petrokemijskim grupama. Saudi Aramco je također najavio plan s China National Building Material Group za izgradnju proizvodnih pogona čiste tehnologije u Saudijskoj Arabiji.
Investicijska grupa EWPartners, iza koje stoji kraljevski državni fond PIF, sredinom listopada objavila je plan od 2 milijarde dolara za izgradnju gospodarske zonu KSA-Sino u međunarodnoj zračnoj luci King Salman u Rijadu.
Pokušaj da se bolje integriraju financijski sustavi dviju zemalja također postaje sve očitiji. U lipnju je Kina odobrila fondove kojima se trguje na burzi, omogućujući kineskim ulagačima da mogu trgovati vrijednim saudijskim dionicama.
- Teren je pripremljen da se produbi odnos Kine i Saudijske Arabije. Kraljevina za suradnju traži države koje su se uspjele u centralno – planskoj industrijalizaciji. Kina je za to vjerojatno najbolji primjer. Time se usklađuju dugoročni interesi dviju država - zaključio je Charles Chang, čovjek iz američke rejting agencija Standard & Poor‘s, zadužen za kinesko tržište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....