SUMNJIVA SMRT?

Slavni baletan pao s petog kata u Rusiji, ranije je prozvao Putina: ‘Izašao je popušiti cigaretu i izgubio ravnotežu‘

 Shemetov Maxim/tass/profimedia/Shemetov Maxim/tass/profimedia
Škljarov je, prema navodima iz njegova kazališta, uzimao lijekove protiv bolova zbog ozljede leđa i trebao je biti podvrgnut operaciji kralježnice

Ruski baletan, prvak Marijinskog kazališta u Sankt Peterburgu i jedan od najboljih plesača današnjice Vladimir Škljarov preminuo je nakon pada s petog kata zgrade.

Škljarov je, prema navodima iz njegova kazališta, uzimao lijekove protiv bolova zbog ozljede leđa i trebao je biti podvrgnut operaciji kralježnice. Ruski baletni as, koji je prije rusko-ukrajinskog rata i pandemije gostovao u zagrebačkom HNK, u sklopu gala večeri triju kazališta iz Sankt Peterburga, bio je osudio rusku invaziju na Ukrajinu. U sada izbrisanoj objavi na Instagramu iz ožujka 2022., izjavio je protivljenje "svim vrstama vojnih akcija", dodajući "da je nemoguće bez suza gledati sve što se događa", kako prenosi više svjetskih medija.

Ruski mediji navode kako je pokrenuta savezna istraga kako bi se istražila plesačeva smrt, premda je "preliminarni uzrokom" proglašen nesretni slučaj. Možemo zasad pretpostavit da je Škljarov bio pod nekim pritiskom zbog javnog očitovanja protiv rata, kao što je bio osobno devastiran činjenicom da ga je plesačko tijelo počelo izdavati, odnosno da treba na operaciju.

Smrt Vladimira Škljarova bilo bi još jedno mračno podvlačenje crte na rusko-ukrajinski rat iz perspektive umjetničkih sudbina. U tom ratu nekoliko je ukrajinskih baletnih plesača poginulo, s puškom na fronti, kao topovsko meso. Neki su od njih, prema evidenciji ruskog disidenta, bivšeg plesača i koreografa Alekseja Ratmanskog, Artem Dacišin (poginuo na početku rata kao civil u Kijevu), Oleksandr Šapoval, Rostislav Jančišen, Serhij Škvarčenko, Vadim Klupjanec, Artem Kolbasinski, Valentin Pavelčak i Vadim Burtan. Istovremeno, jedan od najboljih plesača svijeta s Putinove strane granice, onaj koji je i digao svoj glas protiv rata, pao je sa zgrade.

"Vladimir Škljarov prema mojem je mišljenju spadao u pet najboljih baletnih umjetnika svijeta", rekao je u povodu smrti zvijezde Marijinskog Ovidiu Muscalu, baletni solist zagrebačkog HNK.

Drugi je pak, penzionirani hrvatski baletan komentirao kako je Škljarov bio umjetnik za kakve u baletnom žargonu postoji naziv "specijalac", izvodio je "specijalke".

"U poznatom videoisječku kode iz baleta ‘Paquita‘, on je iz neke vrste double assemblea krenuo u veličanstveni skok u raznošku, a završio kao Basilio u ‘Don Quijoteu‘", komentirao je bivši plesač, istaknuvši da je Škljarovljeve tehničke mogućnosti pratio njegov izuzetan osjećaj za umjetnički pokret, što nije uvijek slučaj kod baletana akrobatskih vještina.

Dok traju spekulacije o smrti jednog od najvećih, njegova prijateljica, bivša balerina Irina Bartnovskaja, objavila je:

"Volodja (tako su ga zvali) je bio kod kuće i pripremao se za operaciju stopala. Izašao je na balkon udahnuti zraka i popušiti cigaretu, izgubio ravnotežu i pao s petog kata. Glupa, nepodnošljiva nesreća."

Irina je također dobila dopuštenje od njihova liječnika (Saše), s kojim su se oboje konzultirali još od dana kada su bili studenti na akademiji Vaganova, da podijeli snimku zaslona sa Škljarovljeva mobitela. Nešto prije ponoći, uoči smrti, Škljarov je liječniku napisao:

"Saša, ne znam. Odluči. Razmišljam. Kuk me boli. Nemam snage. Trebaš me operirati. Nisam spreman, ali nemam drugog izlaza. Ne mogu podnijeti bol. Volim te".

Liječnik mu je odgovorio: "Bog ti dao snage, Sjećam se da se Danja nakon operacije vratio plesu".

Rođen u Sankt Peterburgu 1985. godine, Škljarov se 1995. upisao na Akademiju Vaganova, a Marijinskom kazalištu se pridružio 2003. Godine 2011. dobio je najviši plesački status, a 2020. imenovan je počasnim umjetnikom Rusije.

Tijekom dvadesetogodišnje karijere plesao je glavne uloge u svim najpoznatijim baletima - u "Labuđem jezeru", ""Orašaru", "Trnoružici", "Giselle", "Bajaderi", "Romeu i Juliji", "Don Quijoteu", "La Sylphides", "Le Corsaire", "Pepeljugi"... Nastupao je diljem svijeta, uključujući Metropolitan operu u New Yorku i Royal Opera House u Londonu.

Godine 2013. oženio se kolegicom plesačicom iz Marijinskog Marijom Širinkinom, dobili djecu i kasnije se razveli.

Za razliku od Olge Smirnove, balerine Boljšoj baleta koja je pobjegla iz Rusije i preselila se u Europu, Škljarov je nastavio s nastupima u Rusiji.

American Ballet Theatre, gdje je Škljarov gostovao 2014. i 2015., sjetio ga se na Instagramu kao "izvanrednog umjetnika čija su gracioznost i strast nadahnule publiku diljem svijeta".

"Počivaj u miru, Vladimire. Tvoje svjetlo nastavit će sjati kroz ljepotu koju si donio ovom svijetu", objavili su posljednji pozdrav.

Financial Times pisao je svojedobno kako je Vladimir Škljarov gorljiv, uzvišen, akademski čist i plesač s mnogo stila. Plave krvi i živopisne strasti. Ballet Magazine nazvao ga je svojedobno "razmaženim" dijetom sudbine, paradoksalno. Bio je skladne građe, dopadljiva scenskog imidža, izvođačkog šarma i decentnog plesnog rukopisa u kojem se nije vidio fizički umor.

Vladimir Škljarov imao je, dakle, onu autentičnu vatru u pogledu, "ludost" na pozornici, kakvu su imali njegovi čuveni prethodnici poput Barišnjikova ili Godunova. U Zagrebu je, 2016. godine na gostovanju, izveo na oduševljenje publike "Balet 101" Erica Gauthiera u kojem se umjetnički rezoniraju baletne pozicije. Na kraju baleta Škljarov pada na pod, uz zvuke koji bi se mogli protumačiti i kao zaglušujuća ratna paljba. Vladimir Škljarov bio je i ostat će junak jednog baletnog doba.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 16:57