ROSITA MISSONI

Umrla slavna dizajnerica: Muž joj je bio podrijetlom Dalmatinac, a sin im je stradao u avionskoj nesreći o kojoj je pričao čitav svijet...

Ottavio Missoni mlađi, Angela Missoni, Rosita Missoni i Margherita Missoni 

 Piovanotto Marco/abaca/abaca Press/profimedia/Piovanotto Marco/abaca/abaca Press/profimedia
Suprug Rosite Missoni, slavni Ottavio Missoni, bio je podrijetlom Dalmatinac, što je često isticao u intervjuima

Rosita Missoni, cijenjena talijanska modna dizajnerica koja je suosnivačica istoimenog brenda pletenine, preminula je u dobi od 93 godine. U svijetu je bila poznata kao suosnivačica modne kuće Missoni, sa svojim suprugom Ottaviom Missonijem, inače podrijetlom iz Dalmacije. Modnu kuću Missoni osnovali su daleke 1953. godine, temelji se na uporabi mnoštva boja.

Ottavio Missoni, podsjetimo, rođen je 11. veljače 1921. godine u Dubrovniku, u obitelji talijanskog kapetana, a majka mu je bila Theresa de Vidovich. U Dubrovniku je proveo prve godine prije nego što se obitelj preselila u Zadar. Nerijetko je s ponosom isticao svoje dalmatinsko podrijetlo, te govorio: "Ja sam Dalmatinac s talijanskom putovnicom. Moj je otac rođen u Dubrovniku, moj je djed bio sudac u Dubrovniku. Prvenstveno sam Dalmatinac", kako smo pisali. Pričao je i da se nikad ne razdvaja od svoje Rosite, a zajedno su bili i u Rijeci na izložbi koja im je priređena u Galeriji Kortil.

Doveli su talijansku industriju konfekcije na globalno tržište 1950-ih i 60-ih. U sljedećim desetljećima, Missoni je postao poznato ime, a par je često opisivan kao "genijalci boja"; njihova upotreba poznatog cik-cak motiva i mnoštva boja postala je sinonim za radosti talijanske Dolce Vita, kako piše Guardian.

Ona je rođena kao Rosita Jelmini u Golasecci, u regiji Varese u Lombardiji, 1931. godine, a upoznala je svog supruga tijekom studijske pauze u Londonu u ljeto 1948. godine. On se natjecao u finalu na Olimpijskim igrama, a ona je učila engleski u internatu u Hampsteadu. Nakon vjenčanja 1953. godine, par je osnovao malu trgovinu pleteninom u Gallarateu, sjeverno od Milana, prije nego što su pustili korijenje u obližnjem Sumiragu, gdje su izgradili svoj dom i tvornicu.

image

Rosita Missoni

Marco Bertorello/Afp

Prva Missoni kolekcija pojavila se 1958. godine i uključivala je dvije prugaste haljine koje su rasprodane u milanskoj trgovini La Rinascente. Prilagođavajući stroj za pletenje (koji se obično koristio za šalove) 1963. godine, Missoni je stvorio prepoznatljiva cik-cak lagana pletiva koja su postala njihov potpis.

Njihova prva modna revija bila je 1966. godine, a brend je počeo rasti 70-ih, sa šarenom, boemskom estetikom. Među pristašama su bile utjecajna modna novinarka Anna Piaggi i urednica američkog Voguea Diana Vreeland, koje su navodno komentirale vidjevši živopisna pletiva: "Tko je rekao da postoje samo boje? Postoje i tonovi." Šezdeset godina nakon osnivanja, Missoni, sa sjedištem u Sumiragu, na selu izvan Milana, nastavlja biti uspješan – prošle je godine imao promet od 59 milijuna funti, s 40 trgovina diljem svijeta i slavnim obožavateljima u rasponu od vojvotkinje od Cambridgea do Jennifer Lopez. Također se proširio na kućnu odjeću i hotele. To je Ottaviju savršeno odgovaralo. "Nikada nisam radio ono što je bilo moderno", rekao je 2011. godine. "Ići protiv pravila dolazi mi prirodno."

Skandalizirali su dežurne dušobrižnike 1967. godine kada su, tijekom modne revije u palači Pitti u Firenci, na pistu pustili modele bez grudnjaka u prozirnim majicama, a nakratko im je zabranjeno izlaganje tamo. Međutim, nakon što su ih zagovarale spomenute, tadašnja urednica američkog Voguea Diana Vreeland, modna urednica Anna Piaggi, ali i Joan Burstein, osnivačica britanskog trgovca Browns, par je prebrodio oluju i počeo se fokusirati na svoju prepoznatljivu pleteninu, koja je postala središnja za uspjeh brenda.

Prema stručnom časopisu Women‘s Wear Daily, cik-cak uzorci izrađeni su pomoću strojeva, koji se ponekad koriste za izradu kupaćih kostima i pokrivača. "Moji baka i djed koristili su ih za izradu raznobojnih vezenih šalova s velikim uzorcima ruža i dugim resama, sve ručno vezane, kakve se bacaju na sjenila", rekla je Missoni. Troje djece para, Vittorio, Luca i Angela, te unuci postali su sastavni dio obiteljskog posla, redovito objavljujući reklame koje je fotografirao njihov dugogodišnji suradnik Juergen Teller. Godine 1996. Angela i Luca preuzeli su kreativnu stranu, dok je Vittorio postao direktor marketinga i, na kraju, izvršni direktor. Missoni je nastavio raditi na ogranku obiteljske tvrtke Missoni Home, uključujući i nakon prodaje manjinskog udjela brenda Fondo Strategico Italiano 2018. godine.

Njihove su kreacije desetljećima oduševljavale bogate i slavne osobe, od Jackie Kennedy, Kate Moss, Sofie Vergare, do vojvotkinje od Cambridgea Kate Middleton koja se, ne jednom, na javnim događanjima pojavila u prepoznatljivom Missonijevu plavom kaputu.

Zajedno su bili u Rijeci, nisu se odvajali jedno od drugoga, kada je u Galeriji Kortil otvorena izložba "Ottavio Missoni Il Genio del Colore/Genij boje", a često su posjećivali i njegov rodni Dubrovnik.

Strastvena putnica, strastvena kolekcionarka umjetnina i poznata poklonica tržišta rabljene robe, pred kraj svog života Missoni je redovito pozivala časopise za interijere da fotografiraju njezin dom u Sumiragu, potvrđujući njezinu reputaciju jedne od najutjecajnijih svjetskih kreatorica ukusa. Godine 2022. rekla je za časopis Observer: "Imala sam privilegiju živjeti dug život i veliko mi je zadovoljstvo dijeliti naš dom." Missoni su nadživjeli Luca i Angela, njezino devetero unučadi i njihove obitelji.

image

Angela Missoni, Chiara Scels i Rosita Missoni Green Carpet Fashion Awards, Milano

Piovanotto Marco/abaca/abaca Press/profimedia/Piovanotto Marco/abaca/abaca Press/profimedia

Početkom 2013. godine Vittorio je poginuo u zrakoplovnoj nesreći, u dobi od 58 godina, a suprug Ottavio je umro ubrzo nakon toga, u svibnju iste godine, u dobi od 92 godine.

Bila je to nesreća o kojoj je pričao čitav svijet.

Naime Vittorio Missoni (58) i njegova supruga bili su među šestero ljudi na letu s otoka Los Roques za Caracas. Nakon što su par dana tragali za njima, avion je 70 metara pod vodom, sjeverno od otoka Los Roques na Karibima. Nakon nestanka zrakoplova 4. siječnja, istražitelji talijanske Agencije za sigurnost zračnog prometa (ANSV) rekli su da tvrtka koja je posjedovala mali zrakoplov nije imala punu dozvolu za letenje. Komad prtljage iz zrakoplova pronađen je kod nizozemskog otoka Curacao, oko 320 kilometara zapadno od Los Roquesa, kasnije tog mjeseca.

Vittorio Missoni bio je suvlasnik tvrtke sa svojom braćom i sestrama. Vraćao se s božićnih i novogodišnjih praznika sa suprugom Maurizijom Castiglioni i dvoje prijatelja - Eldom Scalvenzi i Guidom Forestijem. U zrakoplovu su bila i dva venezuelska pilota. Nekoliko minuta nakon polijetanja, jedan od pilota izvijestio je da je zrakoplov bio na visini od 1524 metra i 10 nautičkih milja od zračne luke Los Roques, priopćila je talijanska agencija za sigurnost zračnog prometa. Posljednji radarski izvještaj pokazao je da je zrakoplov izgubio visinu i brzinu, skrećući udesno dok nije nestao s radara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 11:53