Googleova krovna kompanija Alphabet izvijestila je da joj je dobit u proteklom tromjesečju poskočila za trećinu zahvaljujući većim prihodima od internetskih oglasa ali i skoku u segmentu 'ostalih inovativnih projekata'.
U tromjesečnom razdoblju zaključno s rujnom Alphabetova je dobit dosegnula 6,7 milijardi dolara. Prihodi su uvećani 24 posto, na 27,8 milijardi dolara, a financijska direktorica Ruth Porat pripisala je taj skok "snažnim rezultatima u Googleu i u segmentu Ostalih inovativnih projekata".
Alphabet je nastao prije dvije godine reorganizacijom poslovanja i sada uz 'zlatnu koku' Google obuhvaća i projekte poput razvoja autonomnih automobila Waymo i Loona za uslugu pristupa Internetu preko balona koji lebde visoko iznad površine Zemlje.
Kompanija danas zapošljava preko 75.000 osoba, a tržišna vrijednost procjenuje im se na 664,5 milijardi dolara, po čemu zaostaju samo za Appleom čija je vrijednost procijenjena na 791 milijardu dolara.
Svi su ti dijelovi poslovanja - osim Googlea - izdvojeni su u skupinu "ostalih inovativnih projekata" koja je u netom završenom tromjesečju zabilježila 53,3 posto veće prihode, od 302 milijuna dolara. Preostalih 27,47 milijardi dolara prihoda, 23,5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, generirali su oglasi na Googleu.
Alphabet je ove godine izdvojio u samostalnu kompaniju gotovo nepoznati odjel za geotermalnu energiju Dandelion, koji će uskoro početi isporučivati energiju kućanstvima.
Čelnica Dandeliona Kathy Hannun izjavila je da njezin tim već nekoliko godina nastoji "olakšati i učiniti cjenovno pristupačnijim grijanje i hlađenje domova čistim, besplatnim, izdašnim i obnovljivim izvorom energije ispod naših nogu". Njihova su nastojanja kulminirala kreiranjem neovisne kompanije izvan okvira Alphabeta.
Alphabetov odjel za bioznanosti Verily najavio je pak istraživanje u sklopu kojeg bi se ljudi temeljito pratili godinama, uključujući i genetiku, radi uvida usmjerenih na očuvanje zdravlja.
U Alphabetovom je vlasništvu i Nest, koji je nedavno u ponudu pametnih kućanskih uređaja uključio i sigurnosni sustav.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....