Naglasak na mirnom ugođaju u kojemu je moguće postići jedinstveni osjećaj svjesnosti iznad je estetike i funkcionalnosti u ovom neobičnom stambenom objektu, nedavno uređenom u brazilskom Sao Paulu. Arhitekt Natan Gil, prema zahtjevima klijenta, projektirao je ovaj stan naziva "Kuća tišine Peugeot" i njime je odmah zainteresirao stručnu, ali i širu javnost.
To i ne čudi, s obzirom da je njime koncept ekstremnog minimalizma konačno doveo do savršenstva i u praksi. Na 140 kvadrata, naime, životni prostor je zapravo "razveden" na način da je jedna velika prostorija podijeljena u dnevnu i zonu za odmor. U prvoj su smješteni, elemenata i dekora posve lišena, kuhinja i dnevni boravak u kojemu su samo udobne oble sofe. Na drugoj strani je ugao sa velikim spavaćim krevetom, a u tom kutku koji predstavlja spavaću sobu integrirani su umivaonik, kada i skrivena wc školjka.
Čitav prostor prožet je bogatim zelenilom koje doprinosi svježini interijera, ali i vizualno razbija uniformiranost interijera kojim dominiraju tek smeđa i "prljavo bijela" nijansa. Kako ne bi narušili ideju mogućnosti potpunog mira i kontemplacije u ovom životnom prostoru, i umjetnine koje su odabrane za dekor na tragu su jednostavnosti pa zid krasi tek jedna plava mandala umjetnika Marcosa Coelha Benjamina.
Sav namještaj dizajnirao je sam Natan, a od rijetkih detalja u stanu tu je i velika instalacija od inoxa na stropu koja odrazom želi stvoriti dojam "beskonačnosti" koji, u kombinaciji s isticanjem tišine tvori jedinstven ambijent, možda na prvi dojam čak i malo zastrašujući. Kako je sam objasnio za archdaily.com, oživljavajući tišinu, ljudi razvijaju novo razumijevanje za nju, povezujući pritom materijalno s nematerijalnim i ovakvim su interijerom potaknuti zapravo i na istraživanje svoga bića.
Rasvjeta u ovom stanu integrirana je na inteligentan i uravnotežen način, donoseći potrebnu prirodnost svjetlu koje onda omogućuje i efektivan radu ovom prostoru. Zid u stražnjem dijelu prostorije ima rustičnu teksturu koja se jestimice ponavlja i na stropovima u drugim tonovima.
Ovaj "stan budućnosti" odgovara na potrebe svakodnevice modernog čovjeka, izloženoj prevelikoj količini informacija i digitalnih stimulansa. Izbjegavanjem takvog sadržaja u interijeru uspješno se stvara mirno i sigurno okruženje za odmor i dobrobit stanara radi čega će ovakvi interijeri možda biti sve traženiji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....