BOMBONČIĆ

Ovaj dalmatinski grad dobio je atraktivan most s ‘rupom‘ koji je istog trenutka oduševio sve njegove stanovnike, ali i turiste

I odrasle je oduševila mreža ugrađena nasred mosta

 VOJKO BAŠIĆ/CROPIX

Trogirani su posljednjih dana prošle godine dobili priliku prošetati preko novog pješačkog mosta preko Foše. Prvi su njime prošli mališani iz trogirskog Dječjeg vrtića Vrabac, što je bila i odlična prilika da se most istakne svojim posebnim sadržajima.

Od potpisa ugovora s izvođačem do stavljanja mosta u funkciju prošlo je manje od godinu dana, dok je trogirski gradonačelnik Ante Bilić, i sam inženjer građevinarstva, istaknuo da je uporabna dozvala osigurana u rekordnom roku od 10 dana.

image

Za realizaciju ovog zanimljivog mosta trebalo je manje od godine dana

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX
image

Neobičan luk atraktivno spaja dvije obale

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX

‘Znamo koliko je most nedostajao Trogiranima i koliko je potreban, posebno onima koji žive i rade u jezgri. Vjerujem da dolazi na zadovoljstvo svih i da će zadovoljiti i funkcionalno i estetski. Jedna mi je starija sugrađanka rekla da joj je most vrlo ugodan za prelaženje. Radili smo ga po najvišim standardima struke, od arhitektonskog natječaja do javne nabave‘, istaknuo je trogirski gradonačelnik na službenim internetskim stranicama Grada Trogira.

image

Zanimljivo arhitektonsko rješenje dalo je mostu posebnu draž

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX
image

Ova će mjesto zasigurno postati popularno za snimke na društvenim mrežama

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX

Na javni arhitektonski natječaj pristiglo je čak 26 rješenja novog izgleda mosta, a kao najbolje izabrano je ono studija Prostorne taktike, navodi se u izvješću s otvaranja mosta. Most je čelična konstrukcija teška 65 tona, najveća širina iznosi 10,40 metara, a visina je nešto više od 4 metra. Raspon je 25, a ukupna dužina 30 metara.

‘Dekorativni premaz mosta imitira hrđu, što smo preuzeli kao primjer dobre prakse iz drugih gradova koji su pod konzervatorskom zaštitom, no ispod premaza je više slojeva koji su zaštićeni od korozije‘, istaknuo je projektant Luka Cvitan te pojasnio zanimljiva rješenja:

‘Pokušali smo spojiti funkcionalnu i estetsku stranu, a zahtjev natječaja bio je da most nema samo utilitarnu svrhu i da ne nudi tek prijelaz s jedne na drugu stranu, nego i momente socijalizacije i zadržavanja. Tako smo s jedne strane postavili grupu stolica za sjedenje, a s druge strane mrežu za izležavanje. Sama mreža može izdržati oko 80 tona‘, pojasnio je Cvitan.

image

Mališani su prvi ‘testirali‘ most i oduševili se njegovim sadržajem

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX
image
VOJKO BAŠIĆ/CROPIX
image

Ovaj se most ne prelazi, na njemu se i uživa i odmara

VOJKO BAŠIĆ/CROPIX

Tako će most preko Foše građanima osigurati jednostavnije kretanje, ali će mnogima poslužiti i kao mjesto za druženje i odmor. Uz Luku Cvitana, most ‘potpisuje‘ i Antonia Vuletić.

‘S obzirom na tradiciju brodogradnje u Trogiru i okolici, odabirom materijala i konstrukcije iznimno koristi se lokalni know-how i ostvaruje se rješenje koje nije agresivna intervencija u prostor, ali koje istovremeno posjeduje jasan karakter i identitet. Osvjetljenjem se dodatno naglašava kretanje i krivulja plohe. Cijeli se most projektira i izrađuje iz jednog segmenta i na suptilan se način dovodi u odnos s povijesnim okruženjem. Rješenje nadilazi ulogu utilitarne konstrukcije za prelaženje morskog kanala i postaje društveni punkt i mjesto novog gradskog identiteta‘, tako su most opisali na stranicama Prostornih taktika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 09:47