BEŠĆUTNO

Austrijanci pregradili klupe kako bi spriječili beskućnike da spavaju na njima: ‘Zašto ne i bodljikava žica?!‘

Ilustracija

 ROSES NICOLAS/ABACA/ABACA PRESS/PROFIMEDIA

Dornbirn, austrijski grad s pedesetak tisuća stanovnika, posljednjih je dana u centru pozornosti javnosti u Austriji. Razlog tome je odluka lokalnih vlasti da na klupama željezničkog kolodvora naprave malu preinaku kako bi ‘povećali sigurnost putnika‘. Takav razlog ne može biti loš, rekli bi neki, ali javnost je ostala šokirana.

Naime, navedena preinaka sastoji se od drvene pregrade okomito postavljene posred klupe, što izgleda čudno jer klupe nemaju slične pregrade na krajevima. Ovim potezom, sumnjaju mnogi, lokalne vlasti žele spriječiti da na tim klupama spavaju beskućnici. Nije trebalo dugo da na ovaj potez reagiraju i ‘zainteresirani korisnici‘:

‘Ove su drvene pregradama jednostavno diskriminirajuće‘, izjavio je za austrijsku televiziju ORF beskućnik Daniel Trupp. Helmut Leitenbauer dijeli njegovo mišljenje: ‘Da, spavamo ovdje, ali samo kad baš nemamo gdje drugdje. Ovako nas tjerati nema previše smisla; bilo bi razumnije od političara kad bi razmislili kako pomoći ljudima koji su bez doma i trebaju negdje prespavati.‘

image

Beskućnici misle da ih lokalne vlasti ne žele vidjeti na mirnim ulicama Dornbirna

VOLKER PREUSSER/IMAGO STOCK&PEOPLE/PROFIMEDIA

Beskućnici naglašavaju da kad i donesu vlastite madrace i deke, policija i gradski redari im ih oduzimaju. Smatraju da se gradske vlasti ne bave problemom, već ga samo maskiraju.

Kao odgovor na kritike, gradske su vlasti izdale priopćenje u kojem kažu da su ‘mjesta za sjedenje na željezničkim i autobusnim kolodvorima prvenstveno namijenjena putnicima, te da je briga o potrebitima u Austriji vrlo dobro organizirana i nitko ne mora živjeti niti noćiti na ulici‘, prenosi Daily Wrap.

Ferdinand Koller, upravitelj skloništa za beskućnike Dowas u obližnjem Bregenzu, ne skriva razočaranje: ‘To je simbol odbijanja koji sugerira da su institucije nesposobne riješiti problem beskućništva.‘ Napomenuo je i da su od postavljanja novih klupa i mnogi stanovnici izrazili svoje ogorčenje takvim rješenjem. Mnogi se solidariziraju s beskućnicima i siromašnima, tražeći humaniji pristup.

Robert Schneider, novinar austrijskog Kronen Zeitunga, u svom tekstu ide i korak dalje. ‘Zašto ne i bodljikava žica? Uz policiju, organizirani su i dodatni zaštitari, koji ulicama patroliraju danonoćno. Postavljeni su jači reflektori i ukupno 25 video kamera. Javni razglas također ima veću snagu. Izgleda da je netko gledao previše dokumentaraca o Guantanamu‘, zaključuje Schneider.

Prema podacima austrijskog statističkog ureda, broj beskućnika u Austriji raste od 2021. godine. Prošle godine više od 20,000 ljudi bilo je bez krova nad glavom, što ukazuje na razmjere problema i potrebu za sustavnim rješenjima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:44