LAUREAT

TEST CROAUTA 2017. ALFA GIULIA po svemu zaslužuje titulu premda nije baš jeftina

Prema glasovima čitatelja, najstarijeg i najutjecajnijeg izbora automobila godine u Hrvatskoj, našeg Croauta, titulu je ponijela Alfa Romeo Giulia. Nova talijanska sportska limuzina osvojila je čak 23 posto svih glasova naših čitatelja. Sada smo testirali dizelsku izvedbu od 180 KS uparenu s automatikom kako bismo utvrdili opravdava li talijanska ljepotica doista tu čast
 Ivan lacković

Alfa je dugo "titrala" pažnju kompletne automobilske zajednice nekoliko godina unazad, zapravo još od samih najava nove uzdanice srednje klase pod imenom Giulia i to sa stražnjim pogonom, pa tako kada je automobil napokon predstavljen, pa stigao u salone ne samo ljubitelji Alfe željeli su što prije osjetiti, opipati, probati, provjeriti, doznati što se to krije ispod lima zamamno oblikovane limuzine stilizirane po najboljoj talijanskoj maniri gdje se agresivan nastup i elegancija svršeno sklapaju uz iznimno pogođene proporcije.

Foto: Ivan Lacković

Nije tajna da je kao osnovni uzor kod dizajniranja poslužila Alfa 156 koja je prije gotovo 20 godina na Salonu automobila u Frankfurtu također oduševila svojim izgledom koji je čak i danas aktualan, no ono najbitnije, Alfa se vratila stražnjem pogonu i po tome je sličnija po mnogima posljednjoj "pravoj Alfi", dakle modelu 75, pa je, barem prema Alfistima, krug lutanja marke i eksperimentiranja s prednjim pogonom sada konačno zatvoren. Dakle, stražnji pogon za jednu Alfu je Must have što pomalo Giuliju gura u premium segment, jer svi luksuzni premium sedani poput BMW-a serije 3, Mercedesa C-klase, Jaguara XE ili Infinitija Q50 stražnju osovinu koriste kao pogonsku. Dakle, Giulia sjajno izgleda, ima stražnji pogon pa da kažemo koju riječ i o motorima.

Na razočaranje Alfista, ali veselje svih onih škrtaca kojima je dizel zakon, Alfa se dodvorava od početka s vrhunskim, potpuno aluminijskim 2,2-litrenim JTDm dizelašem koji isporučuje 150, 180 i 210 KS, no srećom ni benzin nije zapostavljen pa uz vrhunsku rekorderku Nürburgringa Alfu Giuliju Quadrifoglio (koja je ipak auto snova sa svojih 510 KS i cijenom od 745.000 kuna) u ponudi postoji i izvedba s dvolitrenim turbo benzincem od 280 KS i 4x4 pogonom s oznakom Veloce i nešto pristupačnijom cijenom od 410.000 kuna do registracije. Zato su dizelaši ipak bitno povoljniji s cijenama koje startaju od 259.900 kuna za osnovnu izvedbu sa 150 KS.

No krenimo u vožnju: u rukama imamo crvenu Giuliju 2.2 JTDm ATX8 Super s dizelašem od 180 KS koji snagu prenosi putem 8-stupanjske automatike i kada se u ovoj Alfi uspijete otresti pogleda koji vas prate gdje god da se pojavite i upita slučajnih namjernika o cijeni i performansama, možete se upustiti u vožnju koja, odmah valja naglasiti već po prvom dojmu, pruža izniman užitak pa se može kazati da se Giulia vozi, kako i izgleda. Ovjes je izvrsno izbalansiran, nije ni premekan ni pretvrd, rekli bismo sjajno pogođen, a što se tiče mjenjača premda bi zadrti Alfisti odmah izbacili automatiku i ubacili 6-stupanjski ručni mjenjač, valja kazati i to kako se ovdje automatika savršeno slaže s motorom, kako pri oštrijoj vožnji, tako i pri krstarenju autocestom. U ovom prvom slučaju, raduje iznimno direktan upravljač (samo 2,2 okretaja) koji će osvojiti i one nesklone lovu na zavoje, no šteta je da samostalne izmjene nisu omogućenje putem polugica iza upravljača već samo putem ručice.

No nećemo kukati jer automatika (isti ZF mjenjač ugrađuje se i u BMW Serije 3) prebacuje stupnjeve na niže i više mekano i glatko i to odrješito i bez stanke, a dugohodni se dizelaš od 180 KS uvijek nalazi u optimumu i uz automatiku se lakše izvlači iz podruma okretaja u više zone rada nego s ručnim 6-stupanjskim mjenjačem. Uz automatiku (doplata 14.000 kuna) i okretni moment je raskošniji (450 umjesto 380 Nm), u praksi kickdown ne prate grubosti ni dugo premišljanje mjenjača, a žestinu kojom se postižu vrlo visoke brzine kroz svih 8-stupnjeva bolje ne iskušavati svugdje. Uz smireniju nogu na gasu u kombiniranim uvjetima na tjednom testu Giulija se zadovoljila sa 7 litara dizela na 100 km što je vrlo solidna brojka.

Na koncu, Alfu Giuliju smo doživjeli kao istinsku vozačku limuzinu, koja vozača vraća u vremena kada je on vozio automobil, a ne automobil njega, a uz neke sitnice koje joj zamjeramo, u globalu radi se o iznimnom automobilu koji bez kompleksa po svemu nastupa na razini premiuma. No, nažalost sada se to i plaća, u ovom slučaju 322.533 kuna do registracije, pa su vremena kada su Alfe nudile vozački užitak i solidnu opremu za ne previše novca ako ste joj bili spremni oprostiti slabiju završnu obradu i tajanstvene zvukove, što se tiče nove Giulije definitivno je iza nas jer stoji tek malo manje od usporedivih BMW-a i Mercedesa. No za utjehu, ostavlja dojam kao da je izrađena od jednog komada, ima jamstvo od 5 godina te pet zvjezdica na EuroNCAP testu s najboljom sigurnošću za odrasle putnike ikad. Sve to, više je nego dovoljno kako bi opravdala titulu Croauta 2017.

Ukratko

Proporcije najniže karoserije u klasi odaju vozački karakter automobila: linije su napete, prednji dio dug, nizak i širok, a osovinski razmak raskošan. Nisko sjedenje “na podu” pritom daje dodatni naglasak na sportski, autentični doživljaj vožnje

Alfa oduševljava i izgledom u unutrašnjosti uz opremu Super, posebice u ovakvoj kombinaciji s crvenom kožom. Ergonomija je savršena, kvaliteta materijala impresivna, no izrada pojedinih detalja mogla bi biti bolje riješena.

Kokpit i instrumenti djeluju njemački racionalno raščišćeno, a motor se pali tipkom na upravljaču kao u Ferrariju. Po pitanju opreme za sigurnost i udobnost Alfa serijski donosi sve bitno za jedan moderan automobil, no zamjeramo joj premalen zaslon multimedije loše rezolucije u osnovnoj opremi

Stražnja je klupa idealno nagnuta za duge ture, prava limuzinska sa sasvim dovoljno mjesta za koljena i ramena dvoje odraslih putnika za jednu sportsku limuzinu. Prtljažnik raspolaže s raskošnih 480 litara obujma, no, sasvim limuzinski, otvor nije dovoljno širok za transport većih predmeta

2.2 JTDM ATX8

TEHNIČKI PODACI

Motor turbodizelski

Obujam 2143 ccm

Snaga 132 kW/180 KS pri 3750/min

Moment 450 Nm pri 1750/min

Pogon stražnji

Mjenjač automatski, 8 stupnjeva

Dimenzije 464 x 186 x 143,5 cm

Osovinski razmak 282 cm

Prtljažnik 480 litara

Gume 225/50 R 17, Michelin

Masa 1445 kg

Ispuh C02 109 g/km

MJERENJA

Brzina 230 km/h

0-100 km/h 7,1 sekunda

Potrošnja 7,3 l/100 km

Cijena 322.530 kuna

S doplatama 357.415 kuna

OPREMA SUPER: 17-colni alu-naplaci • diodna dnevna svjetla • halogenska glavna svjetla • parkirni senzori i kamera • automatska dvozonska klima • volan i mjenjač u koži • sjedala djelomice u koži • pomoć pri kretanju na uzbrdici • multimedija i hi-fi • keyless • aktivni tempomat • start/stop uređaj • upozorenje na vozila u mrtvom kutu i napuštanje vozne trake…

DOPLATE: metalik lak • dizajn naplataka Super • kromirani ukrasi • tamna stražnja stakla • paket Driver Assistance Plus... / ukupno 34.885 kuna

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. prosinac 2024 14:39